Crvene oči – 10 najčešćih uzroka crvenog oka
Ukoliko vam oči odjednom postanu crvene, važno je saznati zašto. Crvenilo oka može biti znak potrebe za hitnom medicinskom pomoći. Crvene oči su obično bezbolne, a nastaju kada su krvne žile u blizini površine oka povećane ili proširene.

Foto: Shutterstock
POGLEDAJTE VIDEO:
Uvijek je najbolje potražiti liječničku pomoć što prije, ali postoji mogućnost da je crveno oko povezano s niže navedenim stanjima:
1. Konjunktivitis
Konjunktivitis je upala ili infekcija tanke prozirne ovojnice koja prekriva bijeli dio oka – bjeloočnicu. Konjunktivitis može biti uzrokovan bakterijama, virusima, alergijama ili otrovnim tvarima. Vrlo je česta pojava, koja obično nije ozbiljna. Više o ovoj temi saznajte u članku: Konjuktivitis – simptomi, liječenje i prevencija
2. Blefaritis
Blefaritis uzrokuje upalu očnih vjeđa i trepavica, te može biti uzrokovan lošom higijenom vjeđa. Masne žlijezde očnih vjeđa, alergijske reakcije ili bakterijske infekcije su također česti uzroci blefaritisa.
Ukoliko imate blefaritis, primijetiti ćete peckanje u očima, obilno suzenje, svrbež, crvene i natečene kapke, suhe oči ili kraste na kapcima. Stanje nije zarazno i obično ne uzrokuje trajno oštećenje vida. Više o ovoj temi saznajte u članku: Blefaritis, upala očnih vjeđa – simptomi, uzroci, liječenje i prevencija
3. Uveitis
Uveitis je upala očne uvee, koja može izazvati crvenilo, bol, zamagljeni vid i osjetljivost na svjetlo. Simptomi ovog stanja se mogu pojaviti iznenada, te se rapidno pogoršati. Uveitis je potrebno liječiti odmah, jer može doći do raznih komplikacija kao što je npr. glaukom. Više o ovoj temi saznajte u članku: Uveitis – uzroci, simptomi i liječenje
4. Suho oko
Suze štite naše oči podmazivanjem, njegovanjem i zaštitom površine oka. Ukoliko je smanjena proizvodnja suza, naše oči postaju suhe i nadražene. Kronična suhoća može uzrokovati proširenja krvnih žilica, a upravo iz tog razloga oči postaju crvene, a očna površina upaljena. Više o ovoj temi saznajte u članku: Suho oko – uzroci, simptomi i liječenje
5. Česta uporaba “umjetnih suza”
Učestala uporaba kapi za oči može još više doprinijeti efektu crvenog oka. Prije nego započnete koristiti kapi za oči, najbolje se konzultirati s oftalmologom, te utvrditi točan uzrok crvenog oka. Više o ovoj temi saznajte u članku: Kada koristiti kapi za oči?
6. Nošenje kontaktnih leća
Nošenje kontaktnih leća ponekad može uzrokovati crvenilo oka. Neke osobe imaju osjetljivije oči, a samom aplikacijom kontaktnih leća može doći do crvenila očiju. Ukoliko osjetite nelagodu prilikom nošenja kontaktnih leća poželjno je ukapati kapi za oči koje su preporučene za nositelje kontaktnih leća. Više o ovoj temi saznajte u članku: Koji su rizici predugog nošenja mekih leća?

Foto: Shutterstock
7. Ozljeda oka
Crvenilo očiju je ponekad izazvano ozljedom. Očne krvne žilice se šire kako bi se stanice obnovile i izlječile ozljedu. Više o ovoj temi saznajte u članku: Ozljeda oka – 5 najčešćih ozljeda i kada nazvati hitnu pomoć
8. Ulkus rožnice (čir)
Ulkus rožnice je infekcija prozirnog dijela oka – rožnice. Očne žilice u blizini rožnice postaju proširene i otečene, te se na taj način brane od infekcije. Zbog toga se također stvara crvenilo oka. Više o ovoj temi saznajte u članku: Ulkus rožnice (čir) – simptomi i liječenje
9. Subkonjunktivalno krvarenje
Tanka prozirna membrana na površini bjeloočnice – spojnica, sadrži mnogo krvnih žilica koje lako pucaju. Ukoliko se to dogodi, krv odlazi u prostor između spojnice i bjeloočnice. Subkonjunktivalno krvarenje može biti uzrokovano kihanjem, kašljanjem, naprezanjem, povraćanjem, traumom, visokim krvnim tlakom, dijabetesom itd. Više o ovoj temi saznajte u članku: Krv u oku – što uzrokuje pucanje kapilara u oku?
10. Akutni glaukom zatvorenog kuta
Akutni glaukom zatvorenog kuta je ozbiljno medicinsko stanje koje se mora odmah liječiti. Ovaj ozbiljan tip glaukoma uzrokuje bolno crvenilo, koje se obično pojavljuje na jednom oku. Više o ovoj temi saznajte u članku: Glaukom, povišeni očni tlak
Crvenilo oka i povezani simptomi
Crveno oko se može pojaviti u jednom ili oba oka, a može biti povezano s nekoliko simptoma:
- svrbež oka,
- suhoća oka,
- iritacija oka,
- peckanje oka,
- iscjedak iz oka,
- bol u oku,
- suzne oči,
- zamagljen vid,
- osjetljivost na svjetlost.
U nekim slučajevima crvenilo oka nema nikakvih dodatnih simptoma. Crvene ili krvave oči su vrlo česta pojava i imaju mnogo uzroka. Kao što smo već prethodno naveli, crveno oko je obično simptom drugih očnih stanja koja mogu varirati od benignih do ozbiljnih.
Što najčešće uzrokuje crvene oči?
Pojava crvenila oka uzrokovana je dilatacijom sićušnih krvnih kapilara koji se nalaze između bjeloočnice i spojnice oka – tanke sluznice koja pokriva bjeloočnicu i unutarnju stranu očnih vjeđa. Ove sićušne krvne žile (od kojih su mnoge obično nevidljive) mogu postati otečene zbog naše radne i/ili životne okoline, našeg životnog stila ili zbog specifičnih problema s očima.
Crvenilo oka je najčešće uzrokovano alergijom, umorom očiju, predugim nošenjem kontaktnih leća ili upalama oka, od kojih je najčešća konjunktivitis. Međutim, crveno oko ponekad može signalizirati ozbiljnije stanje oka ili bolest, kao što je uveitis ili glaukom.
Životni stil itekako može pridonijeti pojavi krvavih očiju. Na primjer; pušenje (duhan ili marihuana) svakako mogu uzrokovati crvene oči, kao i značajna konzumacija alkohola. Neprestano korištenje digitalnih uređaja i nedovoljno sna također uzrokuje crvenilo oka.

Foto: Shutterstock
Kako se liječi crveno oko?
Budući da crvene oči imaju toliko mnogo uzroka (uključujući neke koji su ozbiljni i zahtijevaju hitnu medicinsku skrb), trebali biste posjetiti liječnika, osobito ako se crvenilo pojavilo iznenada, te je povezano s nelagodom i zamućenim vidom.
Odmah posjetite liječnika ukoliko uz crveno oko imate sljedeće simptome:
- nagle promjene u vidnoj oštrini,
- iznenadne aureole oko izvora svjetla,
- jaka glavobolja,
- bol u oku,
- vrućica,
- mučnina i povraćanje,
- strano tijelo ili tekućina u oku,
- oteklina u oku,
- nemogućnost otvaranja oka.
Koje kapi za oči bez recepta smanjuju crvenilo oka?
U ljekarnama je moguće bez recepta liječnika kupiti vazokonstrikcijske kapi i umjetne suze.
Vazokonstrikcijske kapi za oči
U ljekarnama su u slobodnoj prodaji dostupne tzv. vazokonstrikcijske kapi za oči, koje smanjuju crvenilo oka. Vazokonstrikcijske kapi za oči sužuju krvne kapilare u oku, te na taj način smanjuju crvenilo oka. Nuspojava ovakvih kapi je da se nakon duljeg korištenja može javiti kontraefekt, te sve veća potreba za kapanjem istih. Ukoliko je uzrok crvenila umor i nedostatak sna, trebalo bi doći do smanjenja crvenila, ali ne preporuča se duže korištenje.
Umjetne suze
Crvenilo u oku i nelagodu možete ublažiti upotrebom umjetnih suza u obliku kapi za oči. Ove kapi ne sužuju krvne kapilare u oku, već ovlažuju oko. te se mogu koristiti neograničeno. Ukoliko je uzrok crvenila suho oko, trebalo bi doći do olakšanja simptoma.
Ipak, ukoliko imate crvenilo oka, naš savjet je da posjetite oftalmologa, jer oftalmolog će ustanoviti točan uzrok crvenog oka, te prepisati ispravnu terapiju.
Doc.dr. Dean Šarić, spec. oftalmolog odgovara na pitanja:
- Zašto u proljeće oči svrbe i crvene su?
- Zašto su mi oči stalno krvave?
- Zašto imam jako crvene oči poslije buđenja?
- Zašto mi oko postane krvavo iz čistog mira?
- Zašto mi oči suze i crvene se dok radim na računalu?
Pročitajte sljedeće:
Konjuktivitis – simptomi, liječenje, prevencija, slike i video edukacija
Članak objavljen 04/02/2014, posljednja izmjena 16/04/2022.