Suho oko – uzroci, simptomi i liječenje
Suho oko ili točnije rečeno sindrom suhog oka je stanje pri kojem dolazi do smanjenja lučenja suza ili do smanjenja njihove kvalitete. Suze tvore glatku površinu oka koja ima veliki udio u postizanju oštrine vida, osigurava prolaz kisika do rožnice, te vlaži površinu rožnice i spojnice.

Foto: Shutterstock
Suze su važne za cjelokupno zdravlje naših očiju i vida. Svaki put kada trepnemo, sloj suza se širi poput zaštitnog filma na prednjoj plohi našeg oka. Ukoliko ne trepćemo dovoljno često, na površini oka se mogu stvoriti suha područja, te čak uzrokovati smanjenje vidne oštrine.
Posljedice suhih očiju kreću se od suptilne, ali stalne iritacije očiju do značajne upale, pa čak i ožiljaka na prednjoj površini oka.
Naš suzni film ima važne funkcije:
- Podmazuje rožnicu, olakšavajući kretanje kapaka.
- Smanjuje rizik od infekcije oka.
- Održava površinu oka vlažnom, glatkom i čistom.
- Uklanja strana tijela s površine oka.
- Štiti rožnicu i spojnicu od vanjskih i kemijskih podražaja, kao i temperaturnih promjena.
- Opskrbljuje oči kisikom i hranjivim tvarima.
Suze stvaraju na površini oka tzv. suzni film, koji se sastoji od tri sloja. Neposredno na površini rožnice i spojnice nalazi se mukozni sloj, koji je produkt vrčastih stanica spojnice.
Drugi sloj je vodeni sloj kojeg proizvode suzne žlijezde. Sastoji se od oko 60 različitih proteina, elektrolita i vode. Lizozim, najzastupljeniji je glikolitički enzim (20-40% ukupnog proteina), koji može razbiti bakterijske stanične stijenke.
Oba sloja, mukozni i vodeni su pokrivena lipidnim (uljnim) slojem, koji je produkt Meibomovih žlijezda na rubu očnih kapaka. Njegova glavna funkcija je usporiti isparavanje suza i ravnomjerno širiti suze po površini oka. Može također djelovati kao barijera protiv vanjskih čestica.
Svaka promjena ravnoteže troslojnog suznog filma može uzrokovati oštećenja, koja mogu dovesti do poremećaja kao što je suho oko.
Uzroci suhog oka
Smanjena produkcija suza najčešće se pojavljuje kao posljedica starenja, zbog hormonalnih promjena. I muškarci i žene mogu razviti suho oko, međutim češće pogađa žene. Osnovni uzrok pojave suhog oka najčešće je povezan s disfunkcijom Meibomove žlijezde.
Ostali mogući uzroci sindroma suhog oka su:
- Dugo gledanje u ekran računala, koje za posljedicu ima smanjenu učestalost treptanja.
- Blefaritis, upala očnih vjeđa.
- Dugo nošenje kontaktnih leća.
- Posljedica laserske korekcije vida ili operacije katarakte. U većini slučajeva se radi o privremenoj suhoći koja nestaje u roku od nekoliko tjedana od postupka.
- Boravak u klimatiziranim, zadimljenim i prašnjavim prostorima.
- Entropij i ektropij, uvrnuta i izvrnuta vjeđa.
- Lagoftalmus – spavanje s otvorenim očima.
- Pušenje. Osim što može utjecati na suhoću očiju, pušenje je povezano s ozbiljnim očnim problemima, poput makularne degeneracije i razvoja očne mrene.
- Određene bolesti, poput reumatoidnog artritisa, Sjögrenovog sindroma, bolesti štitnjače i lupusa.
- Uzimanje određenih lijekova; poput diuretika za visoki krvni tlak, beta-blokatora za srčane probleme ili visoki krvni tlak, antihistaminika, tableta za spavanje i antidepresiva.
Na kvalitetu suznog filma utječu hormonske promjene, koje se najčešće pojavljuju kod žena tijekom i nakon menopauze.
Koji simptomi ukazuju na suho oko?
Problemi sa suhim okom započinju bez većih simptoma, ali se postupno pogoršavaju. Pacijenti se najčešće žale na slijedeće simptome:
- iritacija očiju,
- svrbež očiju,
- crvene oči,
- fotofobija,
- peckanje oka,
- umorne oči,
- osjećaj stranog tijela u oku,
- bol u oku (kod izrazite suhoće oka).
Kada je oštećen samo jedan sloj suznog filma, pacijenti se ponekad žale na povećani intenzitet suzenja, što je paradoks. To se može objasniti činjenicom da dolazi do povećane proizvodnje suznog sloja pri nedovoljnoj proizvodnji ostala dva sloja suznog filma.
Sindrom suhog oka jedan je od najčešćih očnih stanja u svijetu i primarni razlog posjete očnom liječniku.
Liječenje suhog oka
Vrlo malo uzroka suhog oka je moguće odstraniti, te s tim bolest izliječiti. Zbog toga je osnova liječenja zamijeniti prirodne suze umjetnima. U lakšim slučajevima suhog oka primjenjuju se kapi koje su dostupne bez recepta. Nazivaju se umjetne suze ili lubrikantne kapi, i mogu se kupiti u ljekarnama i optikama. Također postoje umjetne suze u obliku gela. U težim slučajevima suhog oka postoji mogućnost liječenja lokalnom primjenom ciklosporinskih ili serumskih kapi. Moguća je i ugradnja suznih čepića koji usporavaju odvodnju suza iz oka. Ponekada pomaže masaža očnih kapaka.
Važnu ulogu u smanjenju simptoma također ima i prilagođavanje radnog i kućnog okruženja. Dobro je ograničiti boravak u klimatiziranim, zadimljenim i prašnjavim prostorima, te ako je moguće, rad na računalu svesti na minimum. Također je dobro smanjiti intenzitet nošenja kontaktnih leća.
Pročitajte sljedeće:
Schirmerov test za suho oko – kada se obavlja i što očekivati?
Članak objavljen 01/06/2010, posljednja izmjena 27/04/2023.