Spavanje s otvorenim očima – lagoftalmus
Kod mlađe populacije, spavanje s otvorenim očima ili noćni lagoftalmus nije ozbiljno stanje i u većini slučajeva nestane prilikom odrastanja.
Lagoftalmus se također može pojaviti tijekom dana. Takvi pacijenti ne mogu trepnuti do kraja, a na taj način određeni dio oka ostaje isušen, te dolazi do raznih komplikacija.
Noćni lagoftalmus
Očni kapci služe kao barijera i takvim položajem omogućuju suzama vlažiti površinu očiju. Zajedno s hranjivim tvarima suze sadrže prirodne antibiotike koji uništavaju viruse i bakterije. Kada je ta barijera oštećena, oči su izložene vanjskim utjecajima, a suzni film isparava.
Ukoliko se ovo ponavlja svake noći, oči postaju upaljene, a na rožnici i spojnici se formiraju suha oštećenja, ulkusi (čirevi) i ožiljci.
Možda zvuči čudno, ali noćni lagoftalmus se zapravo smatra oblikom paralize lica, te uključuje poremećaje mišića očnog kapka, koji mogu biti privremeni ili trajni.
Lagoftalmus može biti uzrokovan:
- infekcijom
- Bellovom paralizom
- moždanim udarom
- operacijom
- traumom
Simptomi lagoftalmusa
Ukoliko patite od noćnog lagoftalmusa možete se probuditi sa simptomima suhog oka kao što su:
- osjećaj stranog tijela u oku
- crvenilo
- bol u oku
- zamagljen vid
- povećana osjetljivost na svjetlo
Liječenje lagoftalmusa
Liječenje lagoftalmusa obično uključuje aplikaciju kapi za oči (umjetnih suza) nekoliko puta dnevno ili masti prije spavanja.
Da bi se spriječilo spavanje s otvorenim očima može se lagano zalijepiti hipoalergijska traka preko kapaka, koja sprječava njihovo otvaranje. Također može poslužiti i maska koja prekriva oči.
Trajnija metoda je kirurški zahvat. Kod ove vrste zahvata se u gornju vjeđu ugrađuju manji zlatni i platinasti utezi čija je glavna uloga povlačenje gornje vjeđe, te na taj način omogućuju pravilno izmjenjivanje suza na površini oka.