Bol u oku – trebam li se zabrinuti?
Gotovo svi u nekom trenutku života osjete bol u oku. Takva bol može nestati sama od sebe, ali također, može biti znak poremećaja ili bolesti.

Foto: Shutterstock
Što uzrokuje bol u oku?
Nelagoda ili bol mogu biti uzrokovani problemima u oku ili strukturama koje ga okružuju. U nastavku smo naveli dijelove oka i okolne strukture koje mogu biti pogođene:
- Rožnica: prednji prozirni dio oka kroz koji prolaze zrake svjetlosti.
- Bjeloočnica: zaštitna ovojnica bijele boje.
- Spojnica: izrazito tanki pokrov bjeloočnice u unutrašnjosti kapka.
- Šarenica: obojeni dio oka u sredini kojeg se nalazi zjenica.
- Očna šupljina: koštana udubina u kojoj se nalaze oko i očni mišići.
- Vanjski očni mišići: mišići koji pokreću oko.
- Vidni živac: živac koji prenosi vizualne informacije iz oka u mozak.
- Očni kapak: vanjski zaštitni pokrov oka, koji opetovano vlaži oko.
Očni problemi koji uzrokuju bol mogu uključivati:
Blefaritis: upala ili infekcija očnog kapka; dovodi do iritacije i boli. Ostali simptomi blefaritisa uključuju nadraženost, svrbež i crvenilo očnih kapaka, te formiranje ljuskica na trepavicama koje nalikuju na perut. Više o ovoj temi saznajte u članku: Blefaritis, upala očnih vjeđa
Konjunktivitis: upala spojnice izazvana alergijom ili infekcijom (virusnom ili bakterijskom). Krvne stanice u spojnici nabubre i bijeli dio oka postane crven. Ostali simptomi uključuju svrbež i iscjedak. Više o ovoj temi saznajte u članku: Konjuktivitis – simptomi, liječenje i prevencija
Abrazija rožnice: ogrebotina na rožnici se naziva abrazija i obično je vrlo bolna. Najčešći uzroci su grane drveća, neoprezne dječje ruke, ili razni strani predmeti. Antibiotske kapi i liječnički nadzor obično dovode do jednostavnog rješenja problema. Više u ovoj temi saznajte u članku: Abrazija rožnice – simptomi, uzroci i liječenje
Upala rožnice (keratitis): upaljena ili inficirana rožnica uzrokovana virusom (herpes zoster), bakterijom ili neodgovornim rukovanjem kontaktnim lećama. Radi se o vrlo bolnoj upali rožnice, te je važno što prije započeti s liječenjem. Više o ovoj temi saznajte u članku: Keratitis oka – simptomi, uzroci i liječenje
Strano tijelo u oku: čestica u oku (komadić prašine, pelud, ili djelić kontaktne leće). Obično uzrokuje samo iritaciju i može se isprati suzama ili vodom. Ako se strano tijelo ne ukloni, može izazvati abraziju rožnice. Više o ovoj temi saznajte u članku: Imam strano tijelo u oku, što mi je činiti?
Glaukom: stanje koje se javlja bez početnih simptoma. U slučaju akutnog glaukoma zatvorenog (uskog) kuta, očni tlak naglo raste, a simptomi uključuju jaku bol u oku, mučninu i povraćanje, glavobolju, i oslabljeni vid. Kako bi se spriječila sljepoća, važno je hitno liječenje. Više o ovoj temi saznajte u članku: Glaukom, povišeni očni tlak
Iritis ili uveitis: rijetka upala ovojnice unutar oka, uzrokovana traumom, infekcijom, ili autoimunom bolesti. Simptomi uključuju bol, crvenilo, i oslabljeni vid. Više o ovoj temi saznajte u članku: Uveitis – uzroci, simptomi i liječenje
Optički neuritis: upala moždanog živca koji polazi iz stražnjeg dijela očne jabučice. Multipla skleroza, druge autoimune bolesti ili infekcije su najčešći uzrok ovog stanja. Simptomi uključuju gubitak vida i u nekim slučajevima – bol. Više o ovoj temi saznajte u članku: Optički neuritis – upala vidnog živca
Sinusitis: infekcija jedne od sinusnih šupljina, koja može dovesti do pritiska u oku te boli s jedne ili obje strane.
Ječmenac: bolna infekcija ili upala na rubovima kapka koju najčešće uzrokuju folikule trepavica ili žlijezde lojnice. Obično se ječmenac nalazi na malom, izrazito bolnom, lokaliziranom području kapka. Više o ovoj temi saznajte u članku: Što je to ječmenac, a što chalazion?

Foto: Shutterstock
Koji simptomi se povezuju uz bol u oku?
Bol u oku se može pojaviti kao zasebno stanje, a mogu se pojaviti i sljedeći simptomi:
- oslabljeni vid,
- glavobolja,
- proziran ili obojani iscjedak,
- osjećaj stranog tijela u oku – bez obzira nalazi li se nešto u oku ili ne,
- osjetljivost na svjetlost,
- mučnina ili povraćanje,
- abrazije,
- crvenilo oka,
- zatvoreno oko nakon spavanja zbog iscjetka.
Ostali simptomi, uz bol u oku, mogu također biti pokazatelj bolesti.
Kako se liječi bol u oku?
Liječenje boli se razlikuje, baš kao i uzroci bolesti. Liječenje se prilagođava svakom specifičnom uzroku boli:
- Konjunktivitis. Antibakterijske očne kapi se koriste za liječenje bakterijskog konjunktivitisa. Antihistaminici, u obliku kapi, tableta ili sirupa, mogu značajno olakšati simptome alergijskog konjunktivitisa.
- Abrazija rožnice. Ta oštećenja zacjeljuju sama od sebe, ali se često tretiraju antibiotskim kremama ili kapima pod strogim liječničkim nadzorom, kako nebi došlo do upale oka.
- Glaukom. Bol u oku se hitno tretira kapima za oči i prema potrebi tabletama kako bi se smanjio pritisak u oku. Ako takva terapija nema rezultata, potrebno je glaukom kirurški tretirati.
- Infekcija rožnice (keratitis). Liječi se antivirusnim ili antibakterijskim kapima za oči.
- Iritis. Može se tretirati steroidnim, antibiotskim, ili antivirusnim kapima za oči.
- Optički neuritis. Može se intravenozno tretirati kortikosteroidima.
- Ječmenac. Obično se liječi primjenom toplih obloga kroz nekoliko dana. Ukoliko to ne pomogne, potrebno ga je kirurški ukloniti.
Jedini način da saznate izvor boli u oku i dobijete odgovarajuću terapiju jest da posjetite liječnika. Vaš vid je dragocjen – zaštitite ga.
Što se može dogoditi ako se bol u oku ne liječi?
Ponekad bol u oku prolazi bez ikakvog liječenja ili s lijekovima bez recepta (lijekovi protiv bolova). Međutim, određena stanja koja uzrokuju bol u oku također mogu uzrokovati ozbiljne probleme ukoliko se ne liječe.
Na primjer, bol oka i simptomi koje uzrokuje glaukom su znakovi ozbiljnog nadolazećeg problema. Ako se ne dijagnosticira i ne liječi, glaukom može uzrokovati trajne probleme s vidom koji mogu dovesti čak do sljepoće. Dakle, ako osjećate bol u oku, a uzrok nije nešto banalno poput trepavice u oku, posjetite oftalmologa što je prije moguće.
Kada hitno trebate posjetiti liječnika?
Hitno nazovite liječnika ili otiđite na hitnu pomoć ako uz bol u oku imate sljedeće simptome:
- ako se vaš vid naglo promijenio,
- ako doživite zamućenje vida popraćeno s mučninom i povraćanjem,
- ako je bol u oku neuobičajeno jaka ili popraćena glavoboljom, groznicom ili pojačanom osjetljivošću na svjetlost,
- ako je bol uzrokovana stranim tijelom ili kemikalijom koja je dospjela u oči,
- ako imate oticanje očiju ili kože oko očiju,
- ako primijete krv u oku ili gnoj,
- ako imate problema s pomicanjem oka ili ga ne možete zadržati otvorenim.
Pročitajte što o ovoj temi piše dr. Igor Petriček, spec oftalmolog:
Tekst objavljen 23/04/2014, posljednja izmjena 13/07/2022.