Uveitis – uzroci, simptomi i liječenje
Uveitis je upala uvee, koja je složena od šarenice, cilijarnog tijela i žilnice. Smještena je između vanjskog sloja oka koji čini bjeloočnica s rožnicom i unutarnjeg sloja oka kojeg čini mrežnica.

Foto: Shutterstock
Uvea sadrži krvne žile – vene, arterije i kapilare – čija je glavna uloga transport krvi do oka i iz oka. Iz razloga što uvea opskrbljuje važne dijelove oka (npr. mrežnicu), njena upala može trajno oštetiti vid.
Postoji nekoliko tipova uveitisa, s obzirom na dijelove oka koji su zahvaćeni:
Iritis – utječe na prednji dio oka (šarenicu). Također se naziva prednji uveitis, a inače je najčešći oblik uveitisa. Iritis se obično razvija naglo i može trajati šest do osam tjedana. Neke vrste prednjeg uveitisa mogu biti kronične.
Ukoliko je riječ o upali uvee u srednjem dijelu, takva upala se naziva intermedijalni uveitis. Zahvaća prednji dio cilijarnog tijela i zadnji dio mrežnice. Epizode intermedijalnog uveitisa mogu trajati nekoliko tjedana do nekoliko godina. Bolest se odvija u ciklusima od poboljšanja do potpunog pogoršanja stanja.
Stražnji uveitis utječe na stražnje dijelove oka (žilnicu). Razvija se polako i često traje dugi niz godina.
Panuveitis nastaje kada su svi dijelovi uvee zahvaćeni.
Uveitis – uzroci
Uzrok nastanka uveitisa često ostaje nepoznat. U nekim slučajevima, može biti povezan s drugim bolestima ili infekcijama u tijelu.

Foto: Shutterstock
Može biti povezan sa stanjima kao što su:
- zaušnjaci
- herpes simplex
- sustavne upalne bolesti
- ozljede oka
- hitoplasma
- paraziti
- tuberkuloza
- sarkoidoza
- retinitis
- psorijaza
- sifilis
Uveitis – simptomi
Uveitis se može razviti naglo, a prvi simptomi su crvenilo i bol oka ili bezbolno zamućenje vida. Osim crvenila oka i boli, ostali simptomi uveitisa uključuju osjetljivost na svjetlo, zamagljen vid, smanjenu vidnu oštrinu ili plutajuće čestice (“leteće mušice“) u vidnom polju.
Kada se pojave prvi simptomi izuzetno je važan detaljan oftalmološki pregled. Upala unutarnjih dijelova oka može trajno utjecati na vid ili čak dovesti do sljepoće, ukoliko se ne liječi.
Oftalmolog će vam pregledati unutrašnje strukture oka kao i očnu pozadinu. Budući da uveitis oka može biti povezan s bolestima ostalih dijelova tijela vašeg liječnika će zanimati zdravstveno stanje cijelog organizma. Potrebni su i laboratorijski testovi kako bi se eventualno isključila infekcija ili autoimuna bolest.
Uveitis – liječenje
Uveitis je ozbiljno stanje oka, koje je potrebno što prije liječiti. Kapi, osobito kortikosteroidi i dilatatori, mogu smanjiti upalu i bol. U slučaju težeg oblika upale, oralni lijekovi ili injekcije su od velikog značenja.
Ukoliko se uveitis očiju ne liječi, može doći do nastanka slijedećih komplikacija:
- glaukoma (povišeni očni tlak)
- očne mrene (zamućenje prirodne očne leće)
- neovaskularizacije (nenormalan rast novih krvnih žila)
- oštećenja očnog živca ili mrežnice