Vidite bljeskove i plutajuće čestice?
Sukladno sa starenjem pojavljuju se određeni problemi povezani s vidom, koje u većini slučajeva zanemarujemo, što je pogreška. U nastavku saznajte zašto vidite svjetleće iskrice pred očima, plutajuće čestice, paučinu ili titranje. Pojasniti ćemo i kada se radi o ozbiljnom stanju, a kada o bezopasnoj pojavi.

Foto: Shutterstock
Manji simptom koji ste jednom zanemarili se vrlo lako i brzo razvija, te ga možete vidjeti pred očima npr. u obliku bljeskova ili plutajućih čestica nalik na paučinu ili nalik na leteće mušice.
Riječ je o manjim bljeskovima svjetla i plutajućim česticama koje titraju pred očima i na koje nikako ne možete fokusirati pogled, iz razloga što one slijede pokret oka i ostaju u smjeru pogleda očiju.
POGLEDAJTE VIDEO:
Plutajuće čestice koje vidite pred očima su zapravo plivajuće mutnine depozita (opaciteti), koje se nalaze unutar normalno prozirne staklovine i koje nisu fiksirane unutar oka. Upravo zbog toga oko vidi zamućenja, zbog sjena opaciteta koje se stvaraju na mrežnici. Gotovo svatko ponekad primijeti plutajuće čestice pred očima, ali se u starijoj dobi pojavljuju češće.
Plutajuće čestice uzrokovane odignućem (ablacijom) staklovine su češće kod osoba koje su:
- starije od 50,
- kratkovidne,
- izvršile operativni zahvat uklanjanja mrene na oku (katarakte),
- imaju dijabetes,
- imale upalu oka,
- imale ozljedu oka.
Kako nastaju povremeni bljeskovi u očima?
Kada staklovina – gel koji ispunjava oko – povuče mrežnicu, možda ćete vidjeti nešto poput bljeskova svjetla ili svjetlećih iskrica. Ove senzacije možete doživjeti i uslijed udarca u oko. Nakon udarca se najčešće pojave zvjezdice pred očima.
Svjetleće iskrice pred očima se mogu pojavljivati i nestajati u periodu od nekoliko tjedana ili mjeseci. Iako su ove pojave s godinama normalne, obavezno se javite oftalmologu ukoliko primijetite iznenadnu pojavu bljeskova, jer to može značiti oštećenje mrežnice.
Kada posjetiti liječnika?
Iz razloga što bljeskovi ili plutajuće čestice koje vidite mogu biti indikacija za ozbiljan očni problem, potrebno je otići k liječniku u trenutku kada:
- primijetite plutajuće čestice pred očima prvi puta,
- primijetite da se povećao broj ili veličina plutajućih čestica,
- naglo vam se pojave bljeskovi pred očima,
- vidite tamnu “zavjesu” ili sjenu koja se kreće u vidnom polju,
- uz svjetlucanje pred očima i čestice primijetite zamagljen vid,
- uz svjetleće iskrice pred očima i mušice imate bolove u oku,
- pojava postane prisutna nakon operacije oka ili ozljede oka.

Foto: Shutterstock
Što uzrokuje plutajuće čestice i svjetleće iskrice pred očima?
Mnogi ljudi, osobito stariji, primjećuju opacitete i svjetleće iskrice pred očima. Ove pojave su obično uzrokovane bezopasnim procesom koji se zove ablacija stražnje staklovine (PVD). Najčešći uzrok ablacije staklovine je dob, odnosno starenje.
Ponekada uzrok može biti ablacija retine, odnosno odvajanje mrežnice – to je ozbiljno stanje pri kojem dolazi do povlačenja mrežnice sa stražnjeg dijela oka. Ablacija retine može dovesti do trajnog gubitka vida ukoliko se hitno ne krene s liječenjem.
Ukoliko plutajuće čestice i “mušice” u vašem oku nisu znak oštećenja mrežnice, one mogu nestati, postati manje vidljive, ili ostati i postati još više iritantne.
Uzrok pojave “mušica” može biti i krvarenje u oku. Krvarenje u stakovinu može imati mnoge uzroke, uključujući dijabetes, blokirane krvne žile ili ozljede oka. Krvne stanice koje plutaju u staklovini vidimo kao plutajuće čestice.
Također, ponekada se plutajuće čestice i iskrice mogu pojaviti bez očiglednog razloga.

Foto: Shutterstock
Mogu li se plutajuće čestice ukloniti ili liječiti?
Liječenje ovisi o osnovnom uzroku opaciteta i bljeskova. Iako je najčešći uzrok bezopasna ablacija staklovine, uvijek je preporučljivo obaviti pregled kod oftalmologa, kako biste bili sigurni da nije došlo do oštećenja mrežnice.
Dok neki opaciteti ostaju zauvijek vidljivi, mnogi od njih će izblijediti tijekom vremena ili postati manje iritantni. Čak i ako godinama vidite plutajuće čestice u oku, trebali biste obaviti oftalmološki pregled ukoliko primijetite nove.
Postoje određeni tretmani za uklanjanje opaciteta, ali se rijetko primjenjuju ili su još u fazi testiranja.
Razvijen je lijek koji može “otopiti” staklovinu, pa time teoretski smanjiti njihov broj, ali za sada nemamo dugoročnijih studija o ovome – kaže Doc.dr. Dean Šarić, spec. oftalmolog
Neki oftalmolozi izvode lasersko uklanjanje ili “razbijanje” bezopasnih opaciteta, ali pitanje je da li se isplati izlagati oči takvom postupku s obzirom na moguće ozbiljne posljedice. Više o sigurnosti laserskog uklanjanja opaciteta ćemo znati u budućnosti, kada se obave detaljna klinička ispitivanja i analize.
U većini slučajeva ne postoje ozbiljniji problemi koji zahtijevaju liječenje, ali kompletan specijalistički pregled očiju u starijoj dobi je neophodan. Ukoliko je riječ o oštećenju mrežnice, problem je potrebno na vrijeme dijagnosticirati, te liječiti da bi se spriječilo oštećenje vida i naposljetku potpuni gubitak vida.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 07/03/2012, posljednja izmjena 17/01/2023.