Što je to ječmenac, a što halacion?

Ječmenac i halacion su kvržice unutar ili uz rub očne vjeđe. Ovo stanje može biti bolno ili iritirajuće, ali rijetko kada je ozbiljno. Često će se povući bez liječenja, ali ponekada je ipak potreban kirurški zahvat.
0 Shares

Ječmenac na oku je lokalizirana infekcija ili upala lojnih žlijezda vjeđe, koja uzrokuje crvenu kvržicu i otok u blizini ruba vjeđe. Infekcija je najčešće uzrokovana bakterijom iz grupe Staphylococcus i može uzrokovati bolnost vjeđe.

  • Ječmenac (hordeolum) je akutna infekcija koja uzrokuje crvenu kvržicu uz rub očne vjeđe (kapka). Ukoliko se ječmenac pojavi unutar očne vjeđe, takvo stanje se naziva unutarnji hordeolum.
  • Halacion je vrsta očnog ječmenca, koji je prešao u kroničan oblik. U većini slučajeva ne boli. Često se zamjenjuje za unutarnji ili vanjski ječmenac.

Ječmenac i halacion mogu biti povezani s blefaritisom, čestim problemom koji uzrokuje upalu vjeđa. Postoji nekoliko mogućih uzroka blefaritisa, koji uključuju bakterijsku infekciju vjeđa, disfunkciju Meibomove žlijezde, suhe oči, gljivičnu infekciju vjeđa ili parazite. Blefaritis i suhe oči često se javljaju u isto vrijeme.

Što uzrokuje ječmenac ili halacion?

  • Ječmenac na oku uzrokuju bakterijske infekcije. Obično bakterije rastu u korijenu dlake (trepavica). Unutarnji hordeolum uzrokuje infekcija sitnih žlijezda unutar vjeđa.
  • Halacion nastaje ukoliko su Meibomske žlijezde unutar vjeđa začepljene. Ako se unutarnji hordeolum ne liječi može izazvati kronični oblik – halacion.

Ječmenac podjednako zahvaća muškarce i žene, te se može pojaviti kod svih dobnih skupina. Vrlo često se pojavljuje kod žena zbog neodržavane higijene vjeđa, tj. neredovitog čišćenja šminke s ruba vjeđa preko noći.

Također se često pojavljuje kod dijabetičara, stoga je potrebno provjeriti glukozu u krvi ukoliko upala recidivira, te se javi više puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Koji su simptomi?

Ječmenac obično započinje kao crvena kvržica uz rub vjeđe.

  • Kako ječmenac raste, očna vjeđa postaje natečena i bolna, a oči mogu pretjerano suziti.
  • Većina ječmenaca nateče tri dana prije nego što iscuri gnoj i prije nego se upala smiri.
  • Ječmenac na oku u pravilu ne traje dulje od tjedan dana i najčešće prolazi spontano.

Halacion započinje kao čvrsta kvržica ili cista pod kožom očne vjeđe.

  • Za razliku od ječmenca, halacion često ne boli.
  • Halacion raste sporije nego ječmenac. Ako je halacion dovoljno velik, može utjecati na vidnu oštrinu.
  • Upala i oteklina se mogu proširiti na područje okolo očiju.
  • Halacioni se često mogu povući u roku od nekoliko mjeseci bez liječenja.

Kada posjetiti liječnika?

U većini slučajeva ječmenac je bezopasan i neće utjecati na vidnu oštrinu. Ipak, ako ne dođe do poboljšanja unutar 48 sati, preporučljivo je posjetiti oftalmologa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Biotrue kontaktne leće akcija

Preporuka je posjetiti liječnika u sljedećim situacijama:

  • ukoliko se oteklina ne smanjuje,
  • ukoliko se ukupno stanje pogorša,
  • ukoliko je kvržica toliko natečena da ometa vid,
  • ukoliko osjećate bol u oku ili u području oka,
  • ukoliko se ponovo pojavi. To može biti simptom drugih kroničnih stanja.

Kako se ječmenac ili halacion dijagnosticiraju?

Liječnici dijagnosticiraju ječmenac ili halacion pregledom prednjeg segmenta oka na biomikroskopu. Teško je procijeniti da li je riječ o ječmencu ili halacionu, ali ukoliko je kvržica unutar očne vjeđe i ne boli, liječnik će dijagnosticirati halacion.

Na koji način se liječe navedena stanja oka?

Kućni tretmani su u većini slučajeva dovoljni za izlječenje ječmenca. Upala u pravilu ne traje dulje od tjedan dana, te često prolazi spontano. Ipak, ponekada je potrebno uključiti terapiju ili obaviti manji kirurški zahvat.

Topli oblozi

  • Nanesite tople obloge 5 do 10 minuta, tri do šest puta dnevno. To obično pomaže brže izliječiti inficirano područje. Također može pomoći pri otvaranju blokirane pore, te se na taj način brže ocijedi gnoj i započne liječenje.
  • Koristite pamučne blazinice i kapi za ispiranje, te pustite da se ječmenac ili halacion sami otvore, nikada ih ne istiskajte.
  • Preporučljivo je ne nositi kontaktne leće i ne koristiti šminku dok se infekcija ne izliječi.
ječmenac na oku, ječmenac, ječmenac prirodno liječenje
Foto: Shutterstock

Antibiotici

Ukoliko kućnim tretmanom ne izliječite nastalo stanje, obavezno kontaktirajte liječnika. U većini slučajeva terapija toplim oblozima uz dodatak antibiotika u obliku kapi i masti učinkovito liječi ječmenac na oku. Ako se ponovo pojavi potrebno je mazati antibiotik na području izbijanja ječmenca.

Operacija ječmenca

Kada upala traje duže od mjesec dana ili je upalni čvor u početku izrazito velik, potreban je zahvat da se ukloni sadržaj ječmenca. Oftalmolog radi manji rez te uklanja sadržaj i čahuru.

Zahvat se obavlja u lokalnoj anesteziji. Trajanje zahvata je 10-tak minuta, a za potpuni oporavak je potrebno do tjedan dana. Svakodnevnim obvezama se možete vratiti već dan nakon operacije. Operacija ječmenca je jednostavan zahvat, te se smatra rutinskom operacijom.

Na koji način se mogu spriječiti navedena stanja oka?

  • Nemojte trljati oči. To može iritirati oči, te na taj način mogu doprijeti bakterije do oka.
  • Zaštitite svoje oči od prašine i onečišćenja zraka kada ste u mogućnosti.
  • Zamijenite šminku za oči, pogotovo maskaru, svaka 3 mjeseca.
  • Ako vam se ječmenac ili halacion pojavljuju često, potrebno je obaviti opširnije pretrage kako bi se otkrio uzrok.

Nikada nemojte istiskivati ječmenac na oku

Nikada nemojte istiskivati ječmenac kao prišt. Morate dopustiti da gnjojni sadržaj izađe samostalno uz preporučenu terapiju. Čahura koja se formira unutar kapka (unutarnji hordeolum) možda neće sama po sebi puknuti i zacijeliti. Tada je nužan kirurški zahvat.

Ako imate česte infekcije, oftalmolog može prepisati antibiotsku mast kako bi se spriječilo ponovno izbijanje ječmenca. Također će vam preporučiti češće čišćenje ruba očnih vjeđa, kako bi se smanjila mogućnost vraćanja ječmenca ili blefaritisa.

Pročitajte odgovore na česta pitanja o ječmencu:

Pročitajte sljedeće:

Kako se riješiti ječmenaca u nekoliko dana?

Tekst objavljen 05/12/2012, posljednja izmjena 22/03/2023.

0 Shares
Oglas

dr. Dean Šarić, spec. oftalmolog

Doc. dr. sc. Dean Šarić, dr. med. je subspecijalist mikro i laserske kirurgije (refrakcijska kirurgija, katarakta, transplantacijska kirurgija). Nakon završenog Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, završava specijalizaciju iz oftalmologije na Klinici za očne bolesti KB „Sestre milosrdnice“. Magisterij i doktorat znanosti stječe na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Docent na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Pozvani je predavač Američke oftalmološke akademije i koordinator za Europu. Više od dvadeset godina iskustava u struci, s preko 25 000 obavljenih zahvata. Radno mjesto: Klinika za očne bolesti KB “Sveti Duh” i poliklinika Optical Express, Zagreb.

34 Komentara

  1. Vec mjesec dana me muci ali terapiju uzimam nekih 5 dana (kapi i mast)
    Jos uvijek isto
    Koliko to moze trajati?

    1. Poštovani,

      terapiju koristite onoliko dana koliko Vam je doktor savjetovao. Ukoliko se stanje ne poboljša, ponovno otiđite na kontrolu.

      Lijep pozdrav,
      Optometrija.net tim

  2. Imam mali bijeli jecmenac na donjem kapku pa me malo iritira , za koliko to prolazi

    1. Poštovani,

      to ovisi o tome da li ječmenac liječite ili ne. Ukoliko terapija ne pomaže, ječmenac se također može ukloniti kirurškim zahvatom.

      Lijep pozdrav,
      Optometrija.net tim

  3. Ja sam jučer dobila ječmenac.
    Jučer mi je bio manji,a danas malo veći.
    Ja stavljam tople obloge od kamilice na oko tri do šest puta dnevno.
    Koliko će to još trajat? :/ 🙂 🙁

    1. Poštovana,

      nemoguće je znati koliko dugo će ječmenac trajati i dali će se uopće sam povući. Otiđite kod oftalmologa po mišljenje.

      Lijep pozdrav,
      Optometrija.net tim

  4. Imala sam jecmence godinama koji su cesto zavrsavali tako da sam se rijesila kvrzice kiruskim zahvatom. Prije godinu dana sam imala kvrzicu oko 6 mj. i prociltala sam na forumu da je jedna gospoda napisala da se jecmenac maze ricunosovim uljem. Probala sam i kvrzica stara 6 mj. je nestala u roku tijedan dana.
    Od tada kad god mi se pocne pojavljivati jecmenac pocnem ga mazati i prode najduze za pet dana. Ako ostane kvrzica mazite dok ne nestane…
    Imam osijetljive oci i cesto mi se znaju pojaviti jecmenci R. ulje je otkrice za mene i vise nikad ne koristim one kreme i kapi koje cesto samo produljuju ljecenje i jos na kraju ostane kvzica.
    Imate Ricunosovo ulje u biljnim ljekarnama 100 ml za 20 kn.:)
    Sto posto pomaze!!!

    1. Poštovani,

      obavještavamo čitatelje da je ovaj komentar mišljenje naše čitateljice, a ne mišljenje stručnog tima portala.

      Lijep pozdrav,
      Optometrija.net tim

    2. Sanja, trebam Vaš savjet!
      Imam sličan problem. Već se 3 mjeseca mučim sa ječmencem i sad mi je dijagnosticiran hordeolum et chalazion. Imam ga na donjem kapku, iznutra. Želim početi liječenje sa ricinusovim uljem, pa Vas molim da mi točno napišete kako ga mažete? Da li samo izvana ili iznutra direktno na kvržicu.
      Unaprijed se zahvaljujem!

  5. Imam nesto na kraju lijevog(skroz lijevi donji rub) oka nesto na dnu malo boli kad stisnem ali uopste nije velik mozel preporuka sta je to

  6. ljudi,meni je vec dosadio taj chalazion,na svake3 godine ga operisem,a nije nimalo prijatan zahvat!ima li ista na prirodnoj bazi,da li neko nesto zna?unapred hvala

  7. ja sam dobia na samoj bjeloocnici, malo smeta, primjetila sam da se svakim danom sve vise povecava i crvene zilice su izrazenije.
    ne znam sta da radim…

    1. Poštovana,

      ječmenac ne nastaje na bjeloočnici. Kod vas se najvjerojatnije radi o pinguekuli. Napravite oftalmološki pregled.

      Lijep pozdrav,
      Optometrija.net tim

  8. Poštovani,imam 50 god.,ne pamtim jesam li ikada imala ječmenac,vjerojatno da,ali kao dijete.
    Mislim da sam svjesna da često trljam kuteve oka,nesvjesno,te sam možda na taj način dovela do infekcije?
    Još me jedna stvar zanima,sin(26),još uzima antib.za Streptokoknu anginu,a kako ja nemam krajnike,par dana sam prehlađena ,”grlobolja”,bez temperature(gotovo uvijek),kihanje i ostalo što bi povezali s virozom,
    pitanje koje bi postavila,da li Streptokok ima povezanosti s ječmencem koji mi je jučer izašao unutar donjeg kapka ,uz ostale simptome?
    Hvala najljepše!

  9. Postovani danas sam bila na operaciji chalaziona na donjem desnom kapku.veli dr.da sutra skinrm zavoj.te da stavljam hladne obloge oko 4 do 5 dana.prepisana mi je i mast maxitrol.ako sam dobro razumjela mast stav’ljati nakon tih 5 dana sa hladnim oblozima.i’i odmah istovremeno.hvala na odg.s postovanjem

  10. Pozdrav.

    Imam ječmenac oko mjesec i pol. Dvaput sam išla k doktorici i dvaput mi je prepisala mast i kapljice. Oko mi je splasnulo te je ostala krvžica koja me užasno mući. Da li mi možete preporučiti nekvo ulje ili bilje da to splasne jer se, da budemo iskreni, pomalo bojim zahvata?

  11. Postovani,
    Vec 6 meseci na desnom oku imam unutrasnji cmicak a sad mi se pojavio i na desnom. Bila sam kod oftamologa, rekli su mi da stavljam suve tople obloge(jaje) i mast hloramfenikol, ali nista mi nije pomoglo.Da li je jedino resenje operacija, i kako izgleda operacija?

    1. Poštovana,

      ukoliko terapija ne pomaže, rješenje je operacijski zahvat. Više o postupku zahvata će vam objasniti vaš oftalmolog.

      Lijep pozdrav,
      Optometrija.net tim

  12. Sve je započelo na lijevom oku koje je bilo bolno na dodir, te mi se tik ispod donje vjeđe počela stvarati kvržica koja je boljela na dodir. U međuvremenu se bol povukla, ali je ostala kvržica koja nije bolna a vidljiva je i izvana. Trenutno nemam osjećaj da se povukla, ne boli me…Trebam li obvezno posjetiti oftalmologa (moj je trenutno na god.odmoru)? Imam osjećaj (laički, subjektivan ) da mi je na tom L oku unutar donje vjeđe crvenije, nego na D. Hvala na odg.

    1. Poštovana,

      ne zvuči hitno. Čini se da se radi o ječmencu koji je prošao, te je ostala kvržica. Ukoliko ne bude promjena (novi bolovi u istom predjelu itd.), posjetite oftalmologa kada se vrati s godišnjeg.

      Lijep pozdrav,
      Optometrija.net tim

  13. Unuk je 8 mjeseci imao problem sa ječmencem. Ni mast ni oblog (toplo) nije pomogao. Žmigao je non stop. Oftamojog je rekao da budemo uporni u grijanju i toplim oblozima. Po 6 puta dnevno smo provodili terapiju bez rezultata. Na forumu smo pročitali o ricinusovom ulju. 2. Dan je prestalo 8 mjesećno žmiganje, a nakon 3 tjedna je probio, pukao i iscurio gnoj. Sad pročitam stručno mišljenje da ricinusovo ulje šteti. Iako. Bez problema ,sutra ga vodim na kontrolu vida.

  14. Dobar dan.Moja cerkica imala je jecmicak na oku koji je pukao samo od sebe i nestao,nakon nekoliko dana ponovo se vratio al sada jako veliki jako crven i ona tvrdi da je boli .Sta da radim

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

16 − deset =

Back to top button