Što je to ječmenac, a što halacion?
Ječmenac i halacion su kvržice unutar ili uz rub očne vjeđe. Ovo stanje može biti bolno ili iritirajuće, ali rijetko kada je ozbiljno. Često će se povući bez liječenja, ali ponekada je ipak potreban kirurški zahvat.

Foto: Shutterstock
Ječmenac na oku je lokalizirana infekcija ili upala lojnih žlijezda vjeđe, koja uzrokuje crvenu kvržicu i otok u blizini ruba vjeđe. Infekcija je najčešće uzrokovana bakterijom iz grupe Staphylococcus i može uzrokovati bolnost vjeđe.
- Ječmenac (hordeolum) je akutna infekcija koja uzrokuje crvenu kvržicu uz rub očne vjeđe (kapka). Ukoliko se ječmenac pojavi unutar očne vjeđe, takvo stanje se naziva unutarnji hordeolum.
- Halacion je vrsta očnog ječmenca, koji je prešao u kroničan oblik. U većini slučajeva ne boli. Često se zamjenjuje za unutarnji ili vanjski ječmenac.
Ječmenac i halacion mogu biti povezani s blefaritisom, čestim problemom koji uzrokuje upalu vjeđa. Postoji nekoliko mogućih uzroka blefaritisa, koji uključuju bakterijsku infekciju vjeđa, disfunkciju Meibomove žlijezde, suhe oči, gljivičnu infekciju vjeđa ili parazite. Blefaritis i suhe oči često se javljaju u isto vrijeme.
Što uzrokuje ječmenac ili halacion?
- Ječmenac na oku uzrokuju bakterijske infekcije. Obično bakterije rastu u korijenu dlake (trepavica). Unutarnji hordeolum uzrokuje infekcija sitnih žlijezda unutar vjeđa.
- Halacion nastaje ukoliko su Meibomske žlijezde unutar vjeđa začepljene. Ako se unutarnji hordeolum ne liječi može izazvati kronični oblik – halacion.
Ječmenac podjednako zahvaća muškarce i žene, te se može pojaviti kod svih dobnih skupina. Vrlo često se pojavljuje kod žena zbog neodržavane higijene vjeđa, tj. neredovitog čišćenja šminke s ruba vjeđa preko noći.
Također se često pojavljuje kod dijabetičara, stoga je potrebno provjeriti glukozu u krvi ukoliko upala recidivira, te se javi više puta.
Koji su simptomi?
Ječmenac obično započinje kao crvena kvržica uz rub vjeđe.
- Kako ječmenac raste, očna vjeđa postaje natečena i bolna, a oči mogu pretjerano suziti.
- Većina ječmenaca nateče tri dana prije nego što iscuri gnoj i prije nego se upala smiri.
- Ječmenac na oku u pravilu ne traje dulje od tjedan dana i najčešće prolazi spontano.
Halacion započinje kao čvrsta kvržica ili cista pod kožom očne vjeđe.
- Za razliku od ječmenca, halacion često ne boli.
- Halacion raste sporije nego ječmenac. Ako je halacion dovoljno velik, može utjecati na vidnu oštrinu.
- Upala i oteklina se mogu proširiti na područje okolo očiju.
- Halacioni se često mogu povući u roku od nekoliko mjeseci bez liječenja.
Kada posjetiti liječnika?
U većini slučajeva ječmenac je bezopasan i neće utjecati na vidnu oštrinu. Ipak, ako ne dođe do poboljšanja unutar 48 sati, preporučljivo je posjetiti oftalmologa.
Preporuka je posjetiti liječnika u sljedećim situacijama:
- ukoliko se oteklina ne smanjuje,
- ukoliko se ukupno stanje pogorša,
- ukoliko je kvržica toliko natečena da ometa vid,
- ukoliko osjećate bol u oku ili u području oka,
- ukoliko se ponovo pojavi. To može biti simptom drugih kroničnih stanja.
Kako se ječmenac ili halacion dijagnosticiraju?
Liječnici dijagnosticiraju ječmenac ili halacion pregledom prednjeg segmenta oka na biomikroskopu. Teško je procijeniti da li je riječ o ječmencu ili halacionu, ali ukoliko je kvržica unutar očne vjeđe i ne boli, liječnik će dijagnosticirati halacion.
Pogledajte slike ječmenca i halaciona kod djece i odraslih:
Na koji način se liječe navedena stanja oka?
Kućni tretmani su u većini slučajeva dovoljni za izlječenje ječmenca. Upala u pravilu ne traje dulje od tjedan dana, te često prolazi spontano. Ipak, ponekada je potrebno uključiti terapiju ili obaviti manji kirurški zahvat.
Topli oblozi
- Nanesite tople obloge 5 do 10 minuta, tri do šest puta dnevno. To obično pomaže brže izliječiti inficirano područje. Također može pomoći pri otvaranju blokirane pore, te se na taj način brže ocijedi gnoj i započne liječenje.
- Koristite pamučne blazinice i kapi za ispiranje, te pustite da se ječmenac ili halacion sami otvore, nikada ih ne istiskajte.
- Preporučljivo je ne nositi kontaktne leće i ne koristiti šminku dok se infekcija ne izliječi.

Foto: Shutterstock
Antibiotici
Ukoliko kućnim tretmanom ne izliječite nastalo stanje, obavezno kontaktirajte liječnika. U većini slučajeva terapija toplim oblozima uz dodatak antibiotika u obliku kapi i masti učinkovito liječi ječmenac na oku. Ako se ponovo pojavi potrebno je mazati antibiotik na području izbijanja ječmenca.
Operacija ječmenca
Kada upala traje duže od mjesec dana ili je upalni čvor u početku izrazito velik, potreban je zahvat da se ukloni sadržaj ječmenca. Oftalmolog radi manji rez te uklanja sadržaj i čahuru.
Zahvat se obavlja u lokalnoj anesteziji. Trajanje zahvata je 10-tak minuta, a za potpuni oporavak je potrebno do tjedan dana. Svakodnevnim obvezama se možete vratiti već dan nakon operacije. Operacija ječmenca je jednostavan zahvat, te se smatra rutinskom operacijom.
Na koji način se mogu spriječiti navedena stanja oka?
- Nemojte trljati oči. To može iritirati oči, te na taj način mogu doprijeti bakterije do oka.
- Zaštitite svoje oči od prašine i onečišćenja zraka kada ste u mogućnosti.
- Zamijenite šminku za oči, pogotovo maskaru, svaka 3 mjeseca.
- Ako vam se ječmenac ili halacion pojavljuju često, potrebno je obaviti opširnije pretrage kako bi se otkrio uzrok.
Nikada nemojte istiskivati ječmenac na oku
Nikada nemojte istiskivati ječmenac kao prišt. Morate dopustiti da gnjojni sadržaj izađe samostalno uz preporučenu terapiju. Čahura koja se formira unutar kapka (unutarnji hordeolum) možda neće sama po sebi puknuti i zacijeliti. Tada je nužan kirurški zahvat.
Ako imate česte infekcije, oftalmolog može prepisati antibiotsku mast kako bi se spriječilo ponovno izbijanje ječmenca. Također će vam preporučiti češće čišćenje ruba očnih vjeđa, kako bi se smanjila mogućnost vraćanja ječmenca ili blefaritisa.
Pročitajte odgovore na česta pitanja o ječmencu:
- Kako smanjiti pojavu ječmenaca?
- Kako najbrže ukloniti ječmenac s oka bez operacije?
- Kako liječiti ječmenac prirodnim lijekovima?
- Može li ječmenac ugroziti vid?
- Ječmenac koji ne prolazi?
Pročitajte sljedeće:
Tekst objavljen 05/12/2012, posljednja izmjena 22/03/2023.