Blefaritis, upala očnih vjeđa – simptomi, uzroci, liječenje i prevencija
Blefaritis je upala očnih vjeđa. Očne vjeđe su nadražene, crvene, te svrbe, a na trepavicama se formiraju ljuskice nalik na perut. To je vrlo čest poremećaj oka s brojnom uzrocima. Utječe na ljude svih dobnih skupina. Iako može biti neugodan ili neatraktivan, blefaritis nije zarazna bolest i ne uzrokuje trajno oštećenje vida.

Foto: Shutterstock
Sadržaj:
Iako blefaritis ne uzrokuje trajno oštećenje vida, često je riječ kroničnom stanju koje je teško liječiti.
1. Definicija
Blefaritis (blepharitis) je medicinski izraz za upalu očnih vjeđa. Riječ “blepharitis” je izvedena iz grčke riječi blepharos, što znači “vjeđa”, a grčki sufiks – “itis” se obično koristi za označavanje upala na engleskom jeziku.
Upala je opći pojam koji služi za opisivanje procesa uz pomoć kojeg se bijele krvne stanice i kemikalije proizvedene u tijelu štite od stranih tvari, ozljeda ili infekcije. Normalno tijelo reagira na upalu različitim stupnjevima oticanja, crvenila, boli, topline i promjene u funkciji.
2. Koji su simptomi blefaritisa?
Najčešći simptomi blefaritisa su:
- nadražene i crvene vjeđe,
- ljuskice na korijenu trepavica,
- peckanje oka,
- svrbež vjeđa,
- suzne oči,
- iritacija očiju,
- grebanje u oku – osjećaj stranog tijela,
- ljepljive vjeđe,
- osjetljivost na svjetlost,
- zamagljen vid koji se obično poboljšava treptanjem.
Ovisno o težini same upale vjeđa, mogu biti prisutni svi ili samo neki od navedenih simptoma. Isto tako, simptomi mogu biti privremeni ili kronični. U nekim slučajevima, blefaritis također uzrokuje ispadanje trepavica – stanje koje se stručno naziva madaroza.
Blefaritis također uzrokuje neudobnost kontaktnih leća, što mnoge nosioce prisiljava da odustanu od nošenja kontaktnih leća.
3. Što uzrokuje blefaritis?
Blefaritis se pojavljuje na rubovima očnih vjeđa, na mjestu gdje trepavice izviru i gdje se nalaze mali otvori očnih žlijezda. Postoji mogućnost da se pojavi i na vanjskim rubovima očnih vjeđa i koži ili da se upala pojavi na unutarnjim rubovima vjeđa, te se proširi na očne jabučice.
Promjene na koži ili očnoj jabučici su sekundarne, te su uzrok širenja upale s rubova očnih vjeđa.
Postoji nekoliko mogućih uzroka blefaritisa:
- disfunkcija meibomijske žlijezde,
- bakterijska infekcija vjeđa,
- gljivična infekcija vjeđa,
- paraziti,
- suhe oči.
Blefaritis i suho oko se često javljaju u isto vrijeme, uzrokujući konfuziju da li je suho oko uzrok blefaritisa ili je blefaritis uzrokovao suho oko. Ovo se događa toliko često da neki liječnici sada vjeruju da ova dva stanja mogu biti dio jednog kroničnog problema. Postoji teorija da je suho oko samo kasna manifestacija blefaritisa, a liječenje blefaritisa će također spriječiti, smanjiti ili ukloniti simptome suhog oka.
U većini slučajeva uzrok blefaritisa je poremećaj žlijezda očne vjeđe. Postoji oko 40 žlijezda u svakoj gornjoj i donjoj vjeđi. Ukoliko lojne žlijezde proizvode previše ili premalo ulja rubovi očnih vjeđa postaju upaljeni, nadraženi ili svrbe. Acne rosacea, generalizirana bolest lojne žlijezde, ponekad je osnovni uzrok navedenog procesa.
Postoje neke vrste blefaritisa koje nastaju zbog začepljenosti žlijezda okolo trepavica. To uključuje seboreični blefaritis, koji je sličan peruti na koži, te infekciju trepavica nastalu zbog stafilokokne bakterije.
4. Komplikacije spojene sa blefaritisom
U vrlo rijetkim slučajevima blefaritis uzrokuje veće probleme. Međutim, blefaritis može dovesti do raznih stanja očiju, kao što su:
Ječmenac: ječmenac ili hordeolum je bakterijska infekcija jedne lojne žlijezde čiji je otvor začepljen. Rezultat je bolna kvržica na rubu ili unutar očne vjeđe.
Chalazion: chalazion ili kronični hordeolum nastaje kada je otvor jedne lojne žlijezde začepljen, te uzrokuje povećanje žlijezde.
Konjunktivitis: blefaritis može dovesti do učestalog pojavljivanja crvenog oka, odnosno do kroničnog oblika konjunktivitisa.
Ulcus rožnice (čir): Učestala iritacija rožnice uslijed upale trepavica ili uslijed pogrešnog rasta trepavica može uzrokovati čir (ulcus) na rožnici.
5. Blefaritis – liječenje
Blefaritis ima sklonost ponavljanju i nije jednostavan za liječenje. U mnogim slučajevima, dobra higijena očnih vjeđa i redovita rutina čišćenja može kontrolirati blefaritis. To uključuje učestalo čišćenje i pranje vlasišta i lica, korištenje toplih obloga za tretiranje i pročišćavanje očnih vjeđa.
Najvažniji tretman blefaritisa je svakodnevno čišćenje rubova očnih vjeđa.
- Omekšajte krute rubove očne vjeđe i lojnu žlijezdu: Nanesite topli, vlažni oblog na očne vjeđe – kao što je ručnik s toplom vodom – pet do deset minuta dva do četiri puta dnevno, ovisno o stupnju simptoma. Ako želite zadržati oblog toplim duže vrijeme, možete staviti mali termofor preko obloga. Vrlo je važno koristiti čisti ručnik prilikom svakog čišćenja.
- Mehanički uklonite nečistoće rubova očnih vjeđa: Nakon uporabe obloga, očistite kapke sa štapićem s pamukom natopljenim u 4/1 mješavinom vode i baby šampona. Nježno trljajte uz rub kapaka, dok su oči zatvorene. Budite oprezni kako bi izbjegli iritaciju ili grebanje očiju.

Foto: Shutterstock
Ograničavanje ili prestanak korištenja šminke za oči kod liječenja blefaritisa se često preporučuje, jer je u protivnom higijena otežana. Ukoliko ste nosioc kontaktnih leća, možda ćete morati privremeno prekinuti nošenje tijekom liječenja.
Ostali načini liječenja ovise o tipu blefaritisa. Ključ za liječenje većine tipova blefaritisa je održavanje očnih rubova čistim.
U slučajevima gdje je bakterijska infekcija uzrok, različiti antibiotici u obliku kapi ili masti mogu biti propisani uz održavanje higijene očnih vjeđa.
Ovisno o stupnju upale ruba očne vjeđe, kombinacija topičkih antibiotika i steroidnih kapi ili masti mogu biti propisane od strane liječnika.
6. Kako spriječiti povratak blefaritisa?
Blefaritis je kronično stanje, što znači da se često vraća. Stanje obično zahtjeva dugoročno praćenje i liječenje u nadležnosti oftalmologa.
Najbolji način za izbjegavanje blefaritisa je svakodnevno čišćenje očnih vjeđa, kako bi se spriječilo nakupljanje bakterija na rubovima očnih vjeđa. Dostupni su brojni proizvodi za higijenu vjeđa ili možete prakticirati gore navedene tehnike za higijenu vjeđa.
Pročitajte odgovore na najčešća pitanja o blefaritisu:
- Što je uzrok čestog blefarokonjunktivitisa?
- Liječenje kroničnog blefarokonjunktivitisa i korištenje maskare?
- Liječenje kroničnog blefaritisa s čestim jačmencima?
- Može li se blefaritis dobiti od ugradnje umjetnih trepavica?
- Uzrok otečenih očnih kapaka i svrbeža?
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 17/05/2013, posljednja izmjena 30/12/2022.