Optometrist ili oftalmolog – kojeg očnog specijalistu posjetiti?
Optometrist ili oftalmolog – zanima vas koja je razlika? Biranje specijalista za oči je važna odluka koja može utjecati na kvalitetu vida i na naš svakodnevni život. Nakon svega, očnom specijalisti prepuštamo brigu o našem vidu i slijedimo savjete kako bi očuvali vid kroz cijeli život. U nastavku saznajte razlike između optometrista i oftalmologa, te kada im se trebate obratiti.

Foto: Shutterstock
Prvi korak u odlučivanju je naučiti razliku između dvaju tipova očnih specijalista; optometrista i oftalmologa. Također je korisno razumjeti i treće „O“ u brizi za oči, a to su optičari.
Tko je optometrist?
Optometrist je visoko obrazovani specijalist za oči s završenim studijem optometrije, te je specijaliziran za precizno i detaljno određivanje dioptrije. Optometrist se obučava najmanje tri godine, kako kroz teoriju tako i kroz praksu, kako bi precizno odredio stupanj refrakcijske pogreške oka, odnosno stupanj kratkovidnosti, dalekovidnosti i astigmatizma.
Velika prednost optometriste leži u činjenici da se kroz svoje školovanje ne usredotočuje na liječenje raznih bolesti oka, već se specijalizira isključivo za vid, odnosno određivanje i korekciju refrakcijskih pogreški oka, te prepisivanje ispravnih dioptrijskih naočala ili kontaktnih leća. Optometrist također vrši pregled prednjeg dijela oka na biomikroskopu, te u slučaju prisutnosti neke očne bolesti, upućuje pacijenta oftalmologu.
Zanimljivost: Optometrija kao struka postaje sve više prepoznata i cijenjena od strane korisnika u Hrvatskoj, jer je danas u većini očnih optika dostupno optometrijsko određivanje dioptrije bez narudžbi i čekanja.
Tko je oftalmolog?
Oftalmolog je doktor medicine koji se specijalizirao u području brige za oči i vid. Oftalmolozi su obučeni za izvođenje pregleda očiju, dijagnosticiranje i liječenje očnih bolesti, propisivanje lijekova, i izvođenje operacija i laserskih zahvata na očima. Također propisuju naočale i kontaktne leće, te obično djeluju u sklopu domova zdravlja i privatnih očnih poliklinika.
Završeni studij opće medicine, a zatim i specijalizacije u trajanju od 4 godine, omogućava oftalmolozima najkompletnije znanje u dijagnosticiranju i liječenju očnih bolesti i raznih anomalija oka.
Zanimljivosti: Budući da su medicinski liječnici, oftalmolozi ponekada mogu prepoznati i druge zdravstvene probleme koji nisu izravno povezani s očima, te uputiti pacijenata na daljnje pretrage.
Subspecijalisti u oftalmologiji: dodatna znanja i osposobljavanje za posebne očne potrebe
Dok su svi oftalmolozi osposobljeni za brigu o očnim problemima i stanjima, neki oftalmolozi se dodatno specijaliziraju za određeno područje očne medicine ili očne kirurgije. Ti stručnjaci se nazivaju subspecijalisti oftalmologije. Dodatna edukacija te stečena praktična znanja pripremaju oftalmologe za složenija i specifičnija stanja u određenom području oka ili kod određenih grupa pacijenta. Neki od primjera subspecijalizacije su dječja oftalmologija, strabologija, neurooftalmologija itd.
Zanimljivost: Prije nekoliko godina specijalizacija iz oftalmologije je preimenovana u specijalizaciju oftalmologije i optometrije. Stoga danas u Hrvatskoj imamo liječnike oftalmologije i optometrije, te klasične optometriste koji su tehničke struke, uz izuzetak nekolicine medicinskih optometrista koji su studij završili u inozemstvu.
Tko je optičar?
Optičar nije specijalist za oči, ali je važan dio naše brige oko zdravlja očiju. Optičari koriste recepte koje su prepisali optometristi ili oftalmolozi kako bi nam precizno izradili naočale za vid, isporučili kontaktne leće, te ostala pomagala za vid.
Kada posjetiti optometrista a kada oftalmologa?
Ukoliko trebate određivanje dioptrije za naočale i/ili kontaktne leće, tada je izbor specijaliste za oči stvar osobnog izbora. I optometristi i oftalmolozi izvode rutinske preglede vida. To uključuje pregled vida na daljinu i blizinu, određivanje dioptrije, te prepisivanje naočala ili kontaktnih leća.

Foto: Shutterstock
Dobro je imati na umu da su optometristi specijalizirani upravo za određivanje dioptrije, te izvrsno poznaju sve vrste naočalnih i kontaktnih leća. Optometrist će vas na temelju vaših individualnih potreba savjetovati i uvelike pridonijeti vašem ispravnom odabiru naočala za vid ili kontaktnih leća.
Ukoliko želite obaviti preventivni zdravstveni pregled očiju, ili u slučaju da imate medicinski problem s očima – na primjer; upalu oka, glaukom, makularnu degeneraciju ili očnu mrenu – važno je da se obratite oftalmologu koji je obučen za praćenje i tretiranje takvog stanja. Preventivne oftalmološke preglede je preporučljivo obavljati redovito, neovisno o tome da li imate problema s očima ili ne.

Oftalmolog. Foto: Shutterstock
Ostali faktori uključeni u biranje očnog specijaliste
Kada birate očnog specijalistu, važno je uzeti u obzir preporuke koje ste dobili od prijatelja, članova obitelji ili kolega. Usmene preporuke su često najbolji način pronalaženja prijateljskog, kompetentnog, te brižnog očnog specijaliste, kako biste izbjegli neugodna iznenađenja prilikom pregleda ili nakon kupovine naočala ili kontaktnih leća.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 04/03/2011, posljednja izmjena 04/08/2020.