Vaš vid – što očekivati u srednjoj životnoj dobi?

Zanima vas kako srednja dob utječe na vaš vid? Promjene u vidnoj oštrini jedne su od prvih naznaka da starite. One su početku neznatne, a često započinju u srednjoj životnoj dobi.
0 Shares

Počinjete udaljavati knjigu, novine ili dokument koji čitate.

O čemu je riječ? Riječ je o presbiopiji ili nesposobnosti oka da izoštri sliku na blizinu. Ovo je jedan od najčešćih problema s kojima se susrećete u srednjoj životnoj dobi. Prilikom starenja prirodna očna leća gubi svoju elastičnost. Da bi se stvorila jasna slika na blizinu potrebna je upravo ta elastičnost leće. Iz tog razloga ne možete izoštriti tekst koji čitate.

Kratke ruke kod čitanja
Foto: Shutterstock

Što učiniti? Zabilježite se za pregled vida. Prepisane naočale koristite u prilikama kad čitate, šivate, pišete, uglavnom prilikom aktivnosti koje vršite na udaljenosti od 40-50 cm. Ukoliko već imate naočale za daljinu, ovaj problem možete riješiti korištenjem multifokalnih progresivnih naočala, uz pomoć kojih vidite i daljinu, srednju udaljenost i blizinu. Također postoji varijanta multifokalnih kontaktnih leća za riješavanje ovog problema.

Potražite savjet optometrista ili oftalmologa za idealno rješenje prilagođeno vašim potrebama.

Vezani članak: Staračka dalekovidnost ili presbiopija – uzroci i liječenje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Oči su vam suhe cijelo vrijeme.

O čemu je riječ? Riječ je o sindromu suhog oka. Kako starite oči postaju suhe, a proizvodnja suznog filma je smanjena. Laserski zahvat ili kontaktne leće mogu pogoršati stanje.

Što učiniti? Najčešće “umjetne suze” rješavaju problem, te održavaju oči vlažnima.

Vezani članak: Suho oko – uzroci, simptomi i liječenje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Biotrue kontaktne leće akcija

Vidite mrlje i plutajuće čestice u vidnom polju.

O čemu je riječ? Do ove pojave u vidnom polju dolazi zbog stvaranja opaciteta i skupljanja staklovine prilikom starenja. Ovo stanje je bezazleno. No, postoji mogućnost odvajanja mrežnice s istim simptomima u vidom polju, a u tom slučaju je bitno posjetiti liječnika i tretirati stanje što prije.

Što učiniti? Ukoliko se broj plutajućih čestica odjednom poveća, a uz to vidite bljeskove, kontaktirajte svog liječnika što prije. Ovo je hitan slučaj, jer može doći do trajnog gubitka vida.

Vezani članak: Vidite bljeskove i plutajuće čestice?

Prisutna je “siva zavjesa” u vidnom polju.

O čemu je riječ? Riječ je katarakti ili sivoj mreni. Dolazi do zamućenja vaše prirodne očne leće, zbog nakupina proteina. Stvaraju se aureole oko svjetla koje gledate, oči su osjetljivije, slika sivkastija i mutnija.

Što učiniti? Zabilježite se za pregled dioptrije i očne pozadine. Promijenite dioptriju naočala prema receptu, dok katarakta ne sazrije. Kada katarakta sazrije, vrijeme je za operativni zahvat uklanjanja sive mrene i umetanja umjetne leće.

Vezani članak: Kako prepoznati očnu mrenu?

Srednja dob oči i vid

Imate dijabetes, a vaš vid se mijenja iz dana u dan.

Zbog čega? Nekontrolirani dijabetes može utjecati na cijelo tijelo, uključujući i vaše oči. Vaš šećer u krvi raste i pada tokom dana. Nestabilan šećer u krvi uzrokuje da vam ponekad trebaju, a ponekad ne trebaju naočale.

Tijekom vremena, visoki krvni šećer oštećuje osjetljive krvne žile u vašim očima, te dolazi do poremećaja u vidu.

Što učiniti? Obratite se liječniku ukoliko sumnjate da imate dijabetes i na taj način spriječite moguće komplikacije s vidom.

Vezani članak: Koje očne probleme uzrokuje dijabetes?

Vaš vid je dobar, ali imate preko 60 godina i obiteljsku povijest glaukoma.

O čemu je riječ? Glaukom je ozbiljno očno stanje, kod kojeg dolazi do oštećenja vidnog živca. Često započinje bez simptoma. Najčešće osoba nije svjesna da ima glaukom, dok ne počne gubiti vid.

Što učiniti? Važno je redovito obavljati pregled za glaukom (jednom godišnje), što podrazumijeva mjerenje očnog tlaka i pregled očne pozadine oka.

Ukoliko imate glaukom, redovito kapanje lijekova zaustavlja napredovanje bolesti, a operacija je također opcija.

Vezani članak: Glaukom, povišeni očni tlak

Imate jaku glavobolju, popraćenu bljeskovima i valovitom slikom.

O čemu je riječ? Riječ je o migreni. Migrena ne utječe samo na glavu, te može doći do stvaranja aureola oko svijetla koje promatrate ili do bljeskova u vidom polju. Kod određenih vrsta migrene postoji mogućnost kratkotrajnog gubitka vida.

Što učiniti? Ukoliko se niste do sada susreli s ovim simptomima zakažite pregled kod liječnika. Ako Vam je već dijagnosticirana migrena, saznajte što ju aktivira. Ukoliko dođe do migrene popraćene iznenadnim gubitkom vida, odmah obavijestite svog liječnika.

Vezani članak: Očna (retinalna) migrena

Očni pregledi: Kada su potrebni?

Ako imate 40 godina i više, a nosite naočale potrebno je ići na kontrole vida svake dvije do četiri godine.

Ako imate 60 godina i više, potrebno je vršiti pregled očiju jednom godišnje. Ukoliko imate stanja poput dijabetesa, glaukoma ili visokog krvnog tlaka, vršite kontrole očne pozadine i češće, po dogovoru s vašim oftalmologom.

Pročitajte sljedeće:

Razmišljate o kupnji jeftinih naočala? Saznajte zašto ih je pametnije izbjeći.

0 Shares
Oglas

Optometrija.net

Autori sadržaja na portalu Optometrija.net su isključivo stručne osobe – oftalmolozi, optometristi i optičari. Medicinski sadržaj je informativnog karaktera, te nije zamjena za savjet liječnika.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

10 − jedan =

Back to top button