Očna migrena – tipovi, simptomi, uzroci i liječenje
Očna migrena (okularna migrena) uzrokuje poremećaj ili gubitak vida koji obično traje manje od sat vremena, najčešće uz prisutnost glavobolje. U nastavku saznajte tipove, simptome, moguće uzroke i metode liječenja očnih migrena.

Foto: Shutterstock
Da bi se očna migrena točno dijagnosticirala, potreban je detaljan pregled liječnika koji može isključiti druge simptome koji ne moraju biti povezani s migrenom. Vrlo je bitno detaljno objasniti liječniku simptome, kako bi točnije ustvrdio o čemu je riječ. Neka istraživanja pokazuju da su u mnogim slučajevima simptomi očne migrene zapravo nastali zbog drugih problema.
Migrena koja uključuje poremećaje vida naziva se očna migrena. Očne migrene mogu se razviti sa ili bez popratne boli klasične migrene.
Očna migrena – tipovi i simptomi
Postoje dvije vrste migrene koje se nazivaju očne migrene; migrena s aurom i retinalna migrena.
1. Migrena s aurom
Migrena s aurom utječe na vid sa simptomima poput bljeskova svjetlosti, slijepih mrlja, raznih svjetlaca ili oblika u vidom polju, koji nestaju nakon kratkog perioda.
Iako su najočitiji simptomi poremećaji u vidu, aura također može otjecati na druga osjetila, npr, ometati govor i motoričke sposobnosti, piše American Migraine Foundation. Migrene s aurom mogu se javiti s glavoboljom ili bez, i obično su kratkog trajanja.
Kod određenog postotka pogođenih osoba, aura se pojavi otprilike 10 do 30 minuta prije no što krene migrena. Simptomi aure mogu uključivati:
- osjećaj pogubljenosti,
- ukočenost ili trnce u rukama ili licu,
- slabiji osjećaj okusa, mirisa ili dodira,
- pojava slijepih pjega u vidnom polju,
- svjetlocave točke u vidnom polju,
- bljeskove svjetla pred očima ili cik-cak linije.
Migrena s auram javlja se kod 25-30 posto ljudi s migrenom, a manje od 20% osoba s migrenskom vidnom aurom ima fazu aure sa svakim migrenskim napadom.
2. Retinalna migrena
Retinalna migrena odnosi se na vizualne simptome koji se pojavljuju u samo jednom oku prije ili tijekom faze napada migrenske glavobolje. Simptomi retinalne migrene obično su intenzivniji od simptoma migrene s aurom, i uključuju smanjenu vidnu oštrinu, pojavu svjetlucanja i privremenu sljepoću.
Pacijentima može biti teško razlikovati migrenu s aurom i retinalnu migrenu, stoga je važno konzultirati se s liječnikom ako mislite da imate simptome retinalne migrene.
Vizualni simptomi retinalne migrene koji utječu na jedno oko su sljedeći:
- svjetlucanje,
- crne točke pred očima,
- sljepoća.
Važan simptom retinalne migrene je gubitak vida koji se pojavljuje samo na jednom oku.

Foto: Shutterstock
Očna migrena – uzroci
Stručnjaci još uvijek u potpunosti nisu sigurni koji je točan uzrok očnih migrena, no neki smatraju da je problem povezan sa sljedećim:
- spazmusom krvnih žila mrežnice,
- promjenama živčanih stanica mrežnice.
Iako se događa rijetko, osobe koje pate od okularnih migrena imaju veći rizik od trajnog gubitka vida na jednom oku, piše WebMD.
Dakle, ako imate očnu migrenu, čak i ako se sama povuče bez posljedica, preporučljivo je prokomentirati s liječnikom simptome koje ste doživjeli.
Razlika između migrene i glavobolje
Često se koristi izraz “migrena” i “glavobolja” u istom kontekstu, ali postoji razlika između tenzijske glavobolje i migrene, piše portal Healthline.com. Bol kod tenzijske glavobolje bit će blaga do umjerena (za razliku od cluster glavobolje koja može biti izrazito bolna). Tenzijska glavobolja obično utječe na našu koncentraciju i fokusiranost, ali u rijetkim slučajevima ćemo osjetiti izraženu osjetljivost na svjetlost ili zvuk.
Kod migrene, međutim, bol je umjerena do jaka. Mnogi pacijenti doživljavaju intenzivnu, pulsirajuću bol u glavi, te tjelesnu slabost. Neki će pacijenti osjetiti mučninu, osjetljivost na svjetlost i zvuk, te nagon na povraćanje. Neki će pacijenti, kao što smo već spomenuli, doživjeti auru prije pojave migrene.

Foto: Shutterstock
Očna migrena – dijagnoza
Liječnik će vas detaljno ispitati simptome, te izvršiti kompletan pregled očiju. Također će pokušati isključiti druge slične simptome, koji uključuju:
- Sljepilo. Trenutno sljepilo koje nastaje zbog nedostatka protoka krvi do oka. Simptomi se mogu pojaviti zbog začepljenja arterija koje vode do oka.
- Spazam arterija koje opskrbljuju mrežnicu krvlju.
- Gigantocelularni arteritis. Uzrokuje upalu krvnih žila, te može doći do problema s vidom ili sljepila.
- Ostali problemi povezani s poremećajem krvnih žila vezani za autoimune bolesti.
- Zlouporaba droga.
- Stanja koja potiču abnormalno zgrušavanje krvi, npr. bolesti srpastih stanica.
Liječenje očne migrene
Očne migrene se obično povlače bez liječenja u roku od 30 minuta. Odmarajte se i izbjegavajte jaku svjetlost dok se smetnje s vidom potpuno ne povuku.
Dostupni su lijekovi na recept i u slobodnoj prodaji koji se koriste za liječenje kroničnih migrena. Nakon niza istraživanja koja su se provela najučinkovitiji su:
- aspirin,
- lijekovi koji se koriste za liječenje epilepsije,
- triciklički antidepresivi,
- beta blokatori.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 02/11/2013, posljednja izmjena 14/03/2022.