Progresivne naočale – saznajte prednosti progresiva!
Progresivne naočale izgledaju jednako kao i obične naočale za vid sa samo jednom dioptrijom, a zapravo sadrže cijeli niz dioptrija i korigiraju vid na svim udaljenostima. Nemaju vidljivih prijelaza između raznih dioptrija niti zadebljanje na lećama, kao što je to slučaj s bifokalnim lećama. U nastavku saznajte sve o progresivnim naočalama, uključujući cijenu, te osnovne prednosti i mane.

Foto: Shutterstock
Polako otkrivate da pri čitanju novina ili knjiga više nemate “dovoljno duge ruke” da biste pročitali tekst? Čitajući uvijek tražite još više svjetla, a vaše oči su sve umornije? Nažalost, dolazite do dobi kada očna leća počinje gubiti svoju elastičnost, snižuje se akomodacijska sposobnost oka i postajete prezbiopi. Ne očajavajte, progresivne naočale su rješenje!
Koja je razlika između progresivnih i bifokalnih leća?
Progresivne ili multifokalne naočalne leće, kao što ime govori “multi”, omogućavaju oštar vid na svim udaljenostima, za razliku od bifokalnih leća, koje pružaju oštar vid na samo dvije udaljenosti.
Bifokalne leće do određene mjere rješavaju problem s vidom na daljinu i blizinu s jednim naočalama, ali to nije idealno rješenje. Ukoliko s njima želite raditi ispred monitora, tu nastaje problem. Naime, problem je sa srednjim udaljenostima. Također, naočale s bifokalnim lećama estetski ne djeluju lijepo, jer se već na prvi pogled može primijetiti istaknuti dio za čitanje.
Što su progresivne naočale?
Multifokalne ili progresivne leće imaju više dioptrija s postupnim prijelazom između dioptrijskih jakosti. Koriste se za korekciju refrakcijskih pogrešaka na svim udaljenostima; od udaljenih predmeta, predmeta na srednjoj udaljenosti, do bliskih predmeta. Naočale s progresivnim lećama su potpuno prilagođene potrebama svakodnevnog života, tako da ih ujutro stavite i navečer skinete. Omogućuju vam oštar vid na svim udaljenostima bez potrebe za mijenjanjem naočala.
Osim funkcionalnosti i udobnosti progresivne leće imaju još jednu veliku prednost u usporedbi s bifokalnim lećama, a to je izgled. Na njima nema vidljivog dijela za čitanje, tako da izgledaju kao obične jednojakosne leće.
Koje progresivne leće se preporučuju za rad na računalu?
Među progresivne leće možemo ubrojiti i tzv. uredske leće, koje su danas izrazito popularne. Za razliku od standardnih multifokalnih leća ove leće ne pružaju korekciju vida za daljinu, već samo za udaljenost do 1 ili 2 metra. U početcima su uredske progresivne naočale bile namijenjene mlađim prezbiopima, koji ne trebaju korekciju za daljinu, ali danas ih koriste svi presbiopi, jer je veliki postotak poslova vezan za rad na računalu.
Prednost uredskih leća leži u tome što dolazi do minimalnoga sužavanja vidnog polja na srednjoj i bliskoj udaljenosti, što je idealno za rad u uredu, odnosno za rad na računalu.
Kakav okvir odabrati za progresivne leće?
Ukoliko razmišljate o kupnji progresivnih leća, trebali biste znati da takve leće nije moguće ugraditi u bilo koji okvir. Trebali biste izbjegavati preuske okvire, kako ne bi došlo do ograničenja vidne oštrine za određenu udaljenost. Danas postoje progresivne leće koje je moguće prilagoditi i užim okvirima, ali u tom slučaju je važno obratiti pozornost pri kojim aktivnostima naočale koristite.
Progresivne naočale ipak nisu savršene
Progresivne naočale nisu sasvim idealne i imaju određena ograničenja. To je prije svega suženo vidno polje na srednjoj i bliskoj udaljenosti. Manje probleme kod nekih nosioca može izazvati dulje vrijeme prilagodbe, ali u većini slučajeva to je samo pitanje vremena. Potrebno je tek malo strpljenja i život će vam se dosta pojednostavniti. Ipak, to što će vas najmanje usrećiti je cijena.
Koja je cijena progresivnih naočala?
Ukoliko želite kvalitetne progresivne leće, što svakako preporučujemo, morati ćete izdvojiti popriličan iznos novca. Kada govorimo o lećama renomiranih brendova, cijene se uglavnom kreću od 3000 kn do 7000 kn za par progresivnih leća. No kada biste umjesto jednih progresivnih naočala imali dva ili tri para naočala s kvalitetnim jednojakosnim lećama trošak bi bio sličan.
Pročitajte sljedeće:
Bifokalne, progresivne ili jednojakosne naočale – koje su najbolje?
Članak objavljen 09/12/2010, posljednja izmjena 17/01/2022.