Čemu služi antirefleksni sloj na naočalama?
Pri kupnji naočala vaš optičar vas je sigurno upitao da li želite antirefleksni sloj na vašim naočalnim lećama. U nastavku teksta saznajte što je zapravo antirefleksni sloj i čemu služi, te koje pogodnosti pružaju antirefleksne naočale.

Foto: Shutterstock
Antirefleksni sloj je tanki višeslojeviti premaz koji se može aplicirati na sve staklene i određene plastične podloge. Izrađen je od materijala čija je vrijednost indeksa refleksije između vrijednosti indeksa refleksije zraka i stakla.
Na taj način je refleksija unutarnje i vanjske površine stakla gotovo jednaka. Refleksija unutarnje i vanjske površine stakla se međusobno poništavaju pomoću interferncije, te se na taj način umanjuje odsjaj koji vidite. Antirefleksni premaz se aplicira na naočalne i neke sunčane leće kako bi se smanjio odsjaj koji stvara leća.
Visoko učinkoviti antirefleksni sustavi premaza drastično smanjuju refleksiju staklenih i plastičnih površina. U isto vrijeme antirefleksni slojevi mogu znatno povećati propusnost svjetla.
Antirefleksni sloj je osobito važan kod naočalnih leća s visokim indeksom loma, koje reflektiraju više svjetla nego naočalne leće s standardnim indeksom loma. Općenito govoreći, što je veći indeks loma, više će se svjetla reflektirati od površine leće.
Današnji moderni antirefleksni slojevi praktički mogu eliminirati odraz svjetla od naočalnih leća, čime 99,5 % raspoloživog svjetla prolazi kroz leće, te se stvara jasnija slika.
Osim uklanjanja refleksije, antirefleksna stakla čine naočale gotovo nevidljivima, tako da vaše oči dolaze do izražaja.
Prednosti naočalnih leća s antirefleksnim slojem su što omogućuju stvaranje oštrije slike s manje odsjaja prilikom vožnje noću, te veću udobnost prilikom dugotrajnog korištenja računala. Nude najbolje estetsko rješenje, povećavaju stupanj kontrasta i smanjuju zamor očiju.
Antirefleksni sloj je također dobro rješenje kod sunčanih naočala kod kojih eliminira refleksiju sunčevog svjetla unutar naočala u situacijama kada je sunce iza vas. Nanosi se samo na unutarnju površinu leće, jer tamna sunčana leća prekriva estetske nedostatke.
Hidrofobni sloj
Većina kvalitetnijih antirefleksnih slojeva sadrži i hidrofobni sloj, koji sprječava nakupljanje vode na površini leće, te voda lako sklizne sa površine. Ujedno služi za lakše čišćenje leće. Neke antirefleksne naočale također mogu sadržavati tvrdi sloj protiv grebanja i sloj UV zaštite.
Čišćenje naočala s antirefleksnim slojem
Prilikom čišćenja naočala s antirefleksnim slojem, koristite samo proizvode koje vaš optičar preporuča. Deterdženti koji sadrže jake kemikalije mogu oštetiti antirefleksna stakla.
Ne pokušavajte očistiti takve leće bez ovlaživanja. Suhom krpom možete oštetiti zaštitni antirefleksni sloj. Iz razloga što sloj eliminira refleksiju svjetla koja može prikriti nedostatke površine leće, ogrebotine su često vidljivije na takvoj leći.
Napredak tehnologije
Anti-refleksna tehnologija je znatno napredovala posljednjih godina. Prvi anti-refleksni slojevi su stvarali stalnu potrebu za čišćenjem leća, te su se lako skidali i grebali. Međutim, kvaliteta slojeva se znatno poboljšala kod svih poznatih proizvođača leća. Nova generacija AR premaza je čvrsta, izdržljiva i omogućuje vrhunsku vidnu oštrinu.
U današnje vrijeme digitalnih uređaja, gotovo da nema smisla izrađivati dioptrijske naočale bez antirefleksne zaštite.
Prednosti antirefleksnog premaza uključuju:
- poboljšava vid smanjujući refleksiju i blještanje,
- poboljšava noćni vid,
- naočalne leće su manje uočljive, jer je smanjena količina odsjaja,
- naočalne leće djeluju tanje.
Ako do sada niste nosili antirefleksna stakla, svakako ih odaberite prilikom iduće kupnje naočala. Obratite pažnju na kvalitetu, jer će vam većina optičara ponuditi “dobro, bolje i najbolje”. Ono što je bolje, je naravno i skuplje. Prema našem mišljenju, odabir premaza srednje ili više kvalitete vrijedi vašeg novca.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 11/10/2013, posljednja izmjena 05/10/2022.