Strabizam kod djece – uzroci, simptomi i liječenje
Strabizam ili škiljenje (razrokost) zaslužuje veliku pozornost kada se govori o zdravlju očiju kod djece. Strabizam nije samo estetska pogreška, već je uvijek povezan sa smanjenjem prostornog vida. Kompleksno liječenje strabizma kod djece se izvodi već u predškolskoj dobi i zahtjeva dugotrajnu profesionalnu brigu očnog liječnika i predanu suradnju roditelja.

Foto: Shutterstock
Sadržaj:

Foto: Shutterstock
1. Uzroci strabizma
Za pokrete očiju odgovorno je šest očnih mišića, koji kontroliraju pokrete očiju, a pričvršćeni su na vanjski dio svakog oka. U svakom oku, jedan mišić pomiče oko u desnu, a drugi u lijevu stranu. Ostala četiri mišića pokreću oko prema gore, dolje ili u koso.
Da bi se poredali i usredotočili na jedan cilj, svi mišići u svakom oku moraju biti uravnoteženi i raditi zajedno. Da bi se oči zajedno pomakle, mišići u oba oka moraju biti usklađeni. Ove mišiće kontrolira mozak. Mozak kombinira dvije slike i stvara jednu trodimenzionalnu. Takva slika nam stvara dubinu percepcije. Kada jedno oko slabije funcionira, do mozga se šalju dvije različite slike. Kod djece, mozak nauči ignorirati sliku lošijeg oka, te vidi samo sliku boljeg (zdravog). Dijete na ovaj način gubi dubinsku percepciju.
Kada se razrokost pojavi u odrasloj dobi, najčešće se javlja dvoslika, jer odrasli za razliku od djece ne mogu ignorirati sliku lošijeg oka.
Vezani članak: Strabizam kod odraslih – liječenje i operacija
Strabizam je posebno čest kod djece s poremećajima koji mogu utjecati na mozak, kao što su:
- cerebralna paraliza,
- Downov sindrom,
- hidrocefalus,
- tumor mozga,
- kongenitalna katarakta,
- ozljeda oka koja utječe na vid također može uzrokovati bijeg oka.
Velika većina djece s strabizmom nema navedena stanja. No mnogi imaju prisutnost razrokosti u obiteljskoj povijesti bolesti.
2. Simptomi strabizma
Najznačajniji (odmah vidljivi) simptomi strabizma su neuslađenost očiju, zatvaranje jednog oka, ponekad trljanje jednog ili oba oka, nepravilan položaj glave.
Ostali simptomi uključuju:
- razdvojene slike,
- nestabilne slike,
- glavobolje,
- dvostruki vid (diplopija).
Osobe sa strabizmom mogu imati sniženu kvalitetu života koja utječe na aktivnosti povezane s radom, uključujući učinkovitost, zapošljavanje, napredovanje, kao i društvene interakcije, uključujući sposobnost komuniciranja. Također, u nekim slučajevima dolazi do problema sa samopouzdanjem. Zbog toga je važno posvetiti se liječenju u ranom djetinjstvu.

Foto: Shutterstock
3. Konkomitantni strabizam
Ova vrsta strabizma zahvaća 4 – 6 % djece. Obično je urođen, a može se pojaviti do treće godine života. Kod ove vrste strabizma je kretanje očiju moguće u svim smjerovima bez ograničenja, i ne nastaje dvoslika.
Škiljenje može biti jednostrano – škilji stalno samo desno ili lijevo oko. U tom slučaju je veći rizik od razvoja slabovidnosti. Drugi tip je izmjenični strabizam, kada oči rotiraju, a pacijent može zaoštriti sliku desnim i lijevim okom. U tom slučaju, opasnost od slabovidnosti je manja.
Ezotropija (konvergentni strabizam) je najčešći oblik strabizma u djetinjstvu. Oko škilji unutra, ka nosu. Egzotropija (divergentni strabizam) je suprotan oblik, kada oko bježi prema van. Ovaj tip strabizma je manje čest, a pojavljuje se obično kasnije nego ezotropija. U nekim slučajevima nailazimo na hipertropiju (vertikalni strabizam) – oko bježi gore ili dolje.
4. Paralitički strabizam
Za paralitički strabizam je karakterističan poremećaj pokreta jednog ili oba oka. Takav poremećaj može biti urođen, ali ga se može i naknadno dobiti. Mogući uzroci su ozljede, tumori, bolesti krvožilnoga sustava, degenerativne bolesti i drugi. U tom slučaju je jako neugodan simptom dvoslika (diplopija), koja pacijenta smeta i ograničava u normalnom životu.
Uvijek je potreban temeljit pregled doktora i utvrđivanje uzroka paralitičkog strabizma. Kod urođenog oblika je većinom jedina mogućnost korekcije operacija.

Foto: Shutterstock
5. Liječenje strabizma
Za uspješno liječenje je presudno rano otkrivanje pogreške. Prvi korak je prepisivanje točne dioptrijske korekcije, koja je ponekad dovoljna za kompenzaciju strabizma. Također je potrebno pregledati vid oba oka posebno, kako bi bilo moguće pravovremeno otkrivanje slabovidnosti (ambliopije).
Ako je slabovidnost prisutna, potrebno je započeti sa prekrivanjem oka koje ima normalnu vidnu oštrinu, sa ciljem poboljšanja vida slabijeg oka. U ovoj fazi liječenja je važna suradnja roditelja, jer djeca često odbijaju okluziju vodećeg oka. Ako standardne terapije ispravljanja strabizma ne pomognu, može se početi razmišljati o operaciji.
Operacija strabizma
Operacija je odlično riješenje, ukoliko se izvodi u djetinjstvu.
Operacija se može obaviti tek kada se postigne dobar vid na oba oka, a najidealnije vrijeme za operaciju je u predškolskoj dobi, kada se vid još razvija. U mnogim slučajevima jedna operacija nije dovoljna i mora se operirati u više navrata.
Kirurg otvara gornji sloj očne jabučice kako bi doprio do očnog mišića. Kako bi ojačao mišić kirurg uklanja mali dio mišića s jednog kraja i na taj način ga skraćuje, a smjer oka se okreće u pravilan položaj. Dvostruka slika obično nestaje kroz dva tjedna nakon operacije, dok se mozak ne prilagodi poboljšanju vida.
6. Zaključak
Strabizam je problem, njegovo rješavanje ovisi o tipu, vremenu nastanka i drugim faktorima. Međutim, uvijek je važno za uspjeh terapije kontaktirati očnog liječnika na vrijeme i pridržavati se preporučenog liječenja. To obično biva jako teško i naporno kod djece, ali zadatak roditelja je da pozitivno motiviraju mladog pacijenta.
Doc.dr. Dean Šarić, spec. oftalmolog odgovara na pitanja:
- Iznenadne duple slike i strabizam – kome se obratiti za pomoć?
- Može li dijete nositi sunčane naočale ako ima dioptriju i strabizam?
- Željela bih opet operirati strabizam, koji su rizici?
- Djetetu je utvrđen strabizam. Kome se obratiti?
- Oko bježi prema nosu a nalazi ne pokazuju strabizam?
Pročitajte sljedeće:
Lijeno oko i strabizam – u kojem slučaju je operacija rješenje?
Tekst objavljen 31/03/2010, posljednja izmjena 01/03/2023.