Natečeni kapci – 8 najčešćih uzroka otečenih kapaka

Natečeni kapci uz crvenilo ili svrbež, pojavljuju se kada postoji upala ili višak tekućine (edem) u vezivnom tkivu koje okružuje oko. Otečeni kapci su ponekad bolni, a otečenost može biti prisutna u gornjim i donjim kapcima.
27 Shares

U nastavku saznajte moguće uzroke natečenih kapaka, te kada obavezno trebate posjetiti liječnika.

Sadržaj:

  1. Kada posjetiti liječnika?
  2. Simptomi
  3. Uzroci
  4. Liječenje
otečeni kapci, pregled oftalmologa
Foto: Shutterstock

1. Kada posjetiti liječnika?

Postoje brojni uzroci natečenih kapaka, uključujući infekcije oka, ozljede, i najčešće, alegije. Iako alergije nisu hitno stanje, infekcije i ozljede oka itekako mogu biti.

Oticanje kapaka također može biti znak ozbiljnijeg, potencijalno opasnog zdravstvenog problema, kao što su orbitalni celulitis, Gravesova bolest i okularni herpes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Važno je posjetiti oftalmologa ukoliko su simptomi uporni, te ukoliko dođe do pogoršanja ili promjene. Ako uz otečenost osjetite bilo kakvu bol u očima, odmah se obratite liječniku.

2. Natečeni kapci – simptomi

Natečeni kapci su simptom određenog uzroka, kao što je alergija ili infekcija. Otečene oči obično su popraćene jednim ili s više simptoma:

  • Crvenilo kapaka
  • Crvene oči i upala konjunktive
  • Iritacija očiju, kao što je svrbež ili osjećaj grebanja u oku
  • Povećana proizvodnja suza, što rezultira suznim očima
  • Iscjedak iz oka
  • Osjetljivost na svjetlost – fotofobija
  • Opstruiran vid (ovisno o opsegu otekline)
  • Bol, osobito kada je uzrok otekline infekcija
  • Suhoća kapaka
  • Ljuskice na kapcima
Možda vas zanima...Pokriva li HZZO operaciju natečenih kapaka?Pitanja i Odgovori

NAPOMENA: Treba razumjeti razliku između natečenih očiju i otečenih kapaka. Izraz “otečeni ili natečeni kapci” se općenito koristi za opisivanje imunološkog odgovora na alergiju, infekciju ili ozljedu. Izraz “natečene oči” češće se odnosi na vanjske fizičke karakteristike, najčešće uzrokovane zadržavanjem vode, nedostatkom sna ili genetskim osobinama kao što su tamni krugovi oko očiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ultra dnevne lece

Vezani članak: Natečene i podbuhle oči – koji su uzroci i kako ih se riješiti?

3. Natečeni kapci – uzroci

Postoje brojni uzroci natečenih kapaka – od blagih do potencijalno opasnih stanja.

Alergije

Alergije oka se javljaju kada imunološki sustav pretjerano reagira na alergene. Pelud, prašina, dlake kućnih ljubimaca, određene kapi za oči i otopine za kontaktne leće, neki su od najčešćih uzroka očnih alergija. Alergijska reakcija na šminku također je čest krivac otečenih kapaka. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Alergija oka – kako prepoznati i liječiti očne alergije?

Pogledajte video i saznajte kako ublažiti simptome alergija:

Konjunktivitis

Radi se o najčešćoj upali površinske ovojnice oka, koju nazivamo spojnica ili konjunktiva. Uzroci konjunktivitisa mogu biti bakterije, virusi i alegije, a natečeni kapci česta su posljedica upale. Osnovi simptomi konjunktivitisa su crvene i suzne oči, te svrbež očiju. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Konjuktivitis – simptomi, liječenje, prevencija

Pogledajte video i saznajte kako ublažiti simptome konjunktivitisa:

Ječmenac i Chalazion

Ječmenac: Obično se pojavljuje kao otečena, crvenkasta kvrga na rubu kapka. Uzroci su bakterijska infekcija ili upala lojnih žlijezda vjeđe. Posljedica začepljenja lojnih žlijezde je oticanje kapaka. Ječmenac može uzrokovati oticanje cijelog kapka.

Chalazion: Također je uzrokovan blokiranim lojnim žlijezdama. U početku izgleda kao ječmenac, ali se postepeno razvija u tvrdu lojnu cistu. Druga razlika je u tome što se ječmenac razvija na rubu kapka, dok se chalazion obično razvija dalje od ruba.

Više o ovoj temi pročitajte u članku: Što je to ječmenac, a što chalazion?

Pogledajte slike ječmenca i chalaziona kod djece i odraslih:

Ječmenac slike

Ozljede očiju

Svaka ozljeda područja oko očiju, uključujući kontuziju kapaka i traume uzrokovane estetskom kirurgijom, može potaknuti upalu i natečenost kapaka. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Ozljeda očnih vjeđa – komplikacije, liječenje i oporavak

Blefaritis

Radi se o upali očnih kapaka, koja je obično uzrokovana poremećajem lojnih žlijezda. Karakteristike blefaritisa su otečeni i bolni kapci, te ljuskice na korijenu trepavica. Može biti prisutan svrbež, peckanje i pojačano suzenje oka. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Blefaritis, upala očnih vjeđa – simptomi, uzroci, liječenje i prevencija

Celulitis

Radi se o infekciji tkiva koja utječe na oči i kožu. Celulitis koji zahvaća oči javlja se u dva oblika; orbitalni i preseptalni.

  • Preseptalni celulitis je relativno česta infekcija i/ili upala kapaka i dijelova kože oko oka. Infekcija može biti uzrokovana bakterijama, virusima ili drugim patogenima. Također se naziva Periorbitalni celulitis.
  • Orbitalni celulitis je rijetka, ali ozbiljna bakterijska infekcija tkiva koje okružuje oko, što rezultira bolnim oticanjem gornjeg i donjeg kapka, a moguće i obrva i obraza. Ostali simptomi uključuju ispupčene oči, smanjenu vidnu oštrinu, povišenu tjelesnu temperaturu i bol u očima pri pokretima.

Više o ovoj temi pročitajte u članku: Što je celulitis i koji su njegovi uzroci i simptomi?

Okularni herpes

Prenosi se uobičajenim herpes simplex virusom i uzrokuje upalu, a ponekad i trajne ožiljke na rožnici. Simptomi herpesa na oku mogu biti slični simptomima konjunktivitisa, no razlika je u tome što na kapcima mogu biti prisutne bolne rane, te se mogu pojaviti otekline koje su toliko ekstremne da ometaju vid. Vrste herpesa se kreću od blage infekcije do ozbiljnijeg zdravstvenog problema oka koji može rezultirati transplantacijom rožnice ili čak gubitkom vida. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Herpes oka – vrste, simptomi i liječenje

Gravesova bolest

Ovaj očni poremećaj, koji potječe od preaktivne štitnjače (hipertireoza), često je povezan s natečenim kapcima i ispupčenim očima, kao i dvostrukim vidom i spuštenim kapcima (ptoza). Ako imate bilo koji od ovih simptoma, obratite se svom liječniku za pravilnu dijagnozu i liječenje što je prije moguće.

4. Natečeni kapci – liječenje

Liječenje otečenih kapaka ovisi o uzroku. Oftalmolog može propisati lijekove u obliku kapi za oči i masti.

Možda vas zanima...Podočnjaci – 7 načina kako se riješiti podočnjaka!Zanimljivosti

Općenito, ukoliko su natečene oči uzrokovane alergijama, liječenje antihistaminskim kapima za oči ili oralnim alergijskim lijekovima, kao i vlaženje oka umjetnim suzama pomoći će u ublažavanju simptoma.

Možda vas zanima...Što uzrokuje tamne krugove oko očiju i podočnjake?Zanimljivosti

Drugi uzroci, kao što su infekcije poput konjunktivitisa ili okularnog herpesa, dobro reagiraju na anti-virusne ili protuupalne kapi za oči ili masti, te antibiotike.

Primjena hladnih obloga ponekada može smanjiti oticanje kapaka, kao i umivanje zatvorenih očiju hladnom vodom. Najvažnije je da izbjegavajte trljanje očiju, jer to samo pogoršava stanje.

Možda vas zanima...Teški kapci – 7 uzroka teških očnih kapakaZanimljivosti

Ako se simptomi nastave ili pogoršaju, ili ako osjetite bilo kakvu bol u očima, odmah se obratite liječniku kako biste isključili ozbiljniji uzrok otečenih očiju.

Pročitajte sljedeće:

Suhoća očnih vjeđa – simptomi, uzroci i liječenje

Tekst objavljen 17/05/2019, posljednja izmjena 01/07/2021.

27 Shares
Oglas
Autor

Optometrija.net

Autori sadržaja na portalu Optometrija.net su isključivo stručne osobe – oftalmolozi, optometristi i optičari. Medicinski sadržaj je informativnog karaktera, te nije zamjena za savjet liječnika.

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

4 × 5 =

Back to top button