Suhoća očnih vjeđa – simptomi, uzroci i liječenje
Ljuskasta i perutasta koža posebno na očnim vjeđama često djeluje neugodno, iritantno i neprivlačno. Simptomi koji mogu pratiti suhu kožu na kapcima uključuju crvenilo i svrbež.
Koža na kapcima jedinstvena je u usporedbi s drugim dijelovima tijela, jer je tanja od druge kože. Uz to, kapci i područje koje ih okružuje sadrže veliki broj kapilara, što znači da je prisutna velika prokrvljenost. Stoga je koža na kapcima osjetljivija na iritaciju i razna kožna stanja od drugih dijelova tijela.
Prije korištenja krema za ublažavanje suhoće posavjetujte se s dermatologom kako biste pronašli točan uzrok nastanka ovog simptoma.
Suha koža u području očnih kapaka može biti znak stanja poput blefaritisa, kontaktnog dermatitisa ili atopijskog dermatitisa.
Koji su simptomi?
- suhoća kože,
- svrbež,
- oteklina,
- osjetljivost,
- promjena boje kože,
- ljuskice na vjeđama.
Suhi kapci – koji su uzroci?
Suhi kapci mogu biti uzrokovani određenim problemima. Neki mogu biti ozbiljnije prirode kao što je Sjogrenov sindrom, a ostali uključuju;
- kozmetiku (tuš za oči, sjenilo, puder itd.),
- šampone,
- hranu,
- sredstva za čišćenje,
- uvijače za trepavice (nikal može izazvati negativne reakcije na kožu),
- ekceme,
- psorijazu.
Neki kozmetički sastojci utječu na suhoću kože vjeđa:
- konzervansi – kao što su paraben, fenil živin acetat, imidazolidinyl urea, kalijev sorbat,
- antioksidanti (butilirani hidroksianisol),
- aditivi (bizmut oksiklorid),
- emolijensi (lanolin),
- parfemi,
- nikal.
Na koji način tretirati suhe kapke i ublažiti nastale simptome?
Koža u području očiju je osjetljivija od kože na ostalim dijelovima tijela. Primjena losiona ili obične hidratantne kreme nije pogodna za ovo područje, a i većina dermatologa to ne preporuča.
Na tržištu postoje posebni gelovi, serumi ili kreme prilagođene koži oko očiju. Korištenje ove vrste lubrikacije održat će vašu kožu vjeđa hidratiziranom. Također je dobra opcija smanjenja reakcije nježno ispiranje očnih vjeđa baby šamponom.
Kako biste ublažili simptome izbjegavajte alergene na koje ste osjetljivi. Nemojte koristiti make-up proizvode dok se iritacija ne smanji. Održavajte ruke čistima čestim pranjem ili uporabom antibakterijskih gelova. Umivajte lice dva puta dnevno, poglavito prije spavanja. Koristite tople vlažne blaznice kako biste omekšali kožu oko očiju i smanjili suhoću kože.
Kada posjetiti oftalmologa?
Oftalmologa biste trebali posjetiti ako sumnjate na ozbiljnije zdravstveno stanje, poput blefaritisa, kontaktnog dermatitisa ili atopijskog dermatitisa. Liječnik će na temelju detaljnog pregleda na biomikroskopu i prisutnih simptoma odrediti dijagnozu.
U slučaju kontaktnog dermatitisa, liječnik može preporučiti primjenu lokalnih kortikosteroida ili lijeka za liječenje suhe kože. U slučaju atopijskog dermatitisa, liječnik može preporučiti primjenu kortikosteroida, kao i antihistaminika, te hidratantne kreme. Liječenje blefaritisa može uključivati:
- održavanje redovne i pravilne higijene očnih vjeđa,
- čišćenje kapaka dječjim šamponom,
- primjenu lokalnih ili oralnih antibiotika.
Također, trebali biste posjetiti liječnika:
- ako su vam kapci suhi dulje vrijeme,
- ako se stanje pogoršava,
- ako ste zabrinuti da bi to moglo biti povezano s većim zdravstvenim problemom,
- ako imate druge popratne simptome koji vas zabrinjavaju.
Nema razloga za paniku ako imate suhu kožu na kapcima. Postoji mnogo različitih uzroka zbog kojih se stanje javlja, a mnogi slučajevi suhe kože na kapcima mogu se liječiti kod kuće i prevenirati.
Liječnik bi trebao liječiti osnovne zdravstvene probleme koji uzrokuju suhoću kapaka, kao i suhe kapke koji ustraju ili se pogoršavaju s vremenom.
Pročitajte sljedeće:
Tekst objavljen 12/02/2016, posljednja izmjena 24/01/2024.