Kontaktne leće za astigmatizam: meke, polutvrde i hibridne leće
Imate astigmatizam, a mislite da ne možete nositi kontaktne leće? Varate se. U današnje vrijeme i za to postoji više rješenja – meke, polutvrde ili hibridne kontaktne leće za astigmatizam.

Foto: Shutterstock
Ljudi često pogrešno zaključuju da ne mogu nositi kontaktne leće ukoliko imaju astigmatizam. No istina je da danas postoji više vrsta kontaktnih leća za ispravljanje astigmatizma.
Sadržaj:
Kontaktne leće sa sfernom dioptrijom služe za ispravljanje refrakcijskih grešaka kao što su dalekovidnost i kratkovidnost. Kontaktne leće za astigmatizam se nazivaju torične ili cilindrične kontaktne leće.
1. Meke torične kontaktne leće
Pojam “torične leće” obično se koristi za opisivanje mekih kontaktnih leća koje su dizajnirane za ispravljanje astigmatizma. Ovakve torične kontaktne leće izrađene su od hidrogela, ili od još prozračnijeg materijala, silikon-hidrogela.
U prošlosti nije bilo moguće ispravljati astigmatizam mekim kontaktnim lećama, ali u današnje vrijeme se astigmatizam do -3,00 dioptrije većinom uspješno korigira mekim kontaktnim lećama. Naravno, postoje iznimke, npr. ukoliko imate patološke probleme s očima, što je ipak rijedak slučaj.
Uz tehnološke napretke, meke leće za astigmatizam su sada nevjerojatno udobne i ultra-tanke, te pružaju korisnicima prirodan vid. Znatno su napredovale tijekom posljednjih desetljeća, te razvile iznimnu stabilnost na oku.
Meke torične leće za astigmatizam razlikuju se od uobičajenih – “sfernih” leća u dvije značajke:
- Torične leće imaju različite jakosti u različitim meridijanima, kako bi ispravili različite jakosti koje karakterizira astigmatizam.
- Torične leće imaju dizajn stabilizacije, koja onemogućuje rotaciju leće prilikom treptaja. Ukoliko bi došlo do rotacije leće, mijenja se kut korekcije astigmatizma, a tada pacijent gubi vidnu oštrinu.
Dakle, sadrže dvije jakosti s zakrivljenostima pod različitim kutovima, jedna za astigmatizam, druga za kratkovidnosti ili dalekovidnost. Također, imaju i poseban mehanizam balansa kako bi kontaktna leća bila relativno stabilna na oku prilikom treptanja ili pogleda u različitim smjerovima.
Meke leće za astigmatizam se ne rotiraju na oku, te time omogućuju idealnu oštrinu vida. Na sebi imaju laserom ugravirane crtice (dvije ili tri – ovisno o proizvođaču), pomoću kojih se određuje točna osa astigmatizma (cilindra). Prilikom pregleda se koristi poseban mikroskop, koji omogućava kontaktologu (optometristu ili oftalmologu) bolji pregled utisnutih crtica na leći.
Kako odabrati idealne meke leće za astigmatizam?
Budući da je svako oko s astigmatizmom jedinstveno, moguće je da ćete na pregledu isprobati više različitih vrsta leća, dok se ne pronađe odgovarajući par. Aplikacija idealne kontaktne leće za astigmatizam zahtijeva više stručnosti nego aplikacija obične sferne kontaktne leće.

Simulacija vida s prisutnim astigmatizmom i vida bez astigmatizma.
Budući da kontaktne leće za korekciju astigmatizma imaju kompleksniji dizajn, morate biti svjesni da su skuplje od običnih sfernih leća.
U današnje vrijeme postoji niz proizvođača koji nude meke leće za korekciju astigmatizma, a koje su dostupne u dnevnoj, dvotjednoj, mjesečnoj ili tromjesečnoj izmjeni. Također, dostupne su i progresivne kontaktne leće s astigmatizmom, koje uspješno korigiraju vid i na daljinu i blizinu.
Meke leće za astigmatizam u boji također postoje, ali nažalost nisu dostupne na našem tržištu.
Vaš kontaktolog će na temelju detaljnog pregleda preporučiti najbolji model i period izmjene leća.
Jednostavno rješenje za niski astigmatizam
Ukoliko imate malu vrijednost astigmatizma, od +/- 0.50 cyl do +/- 1.00 cyl, postoji mogućnost da svoj problem riješite sfernim mekim lećama, što naravno nije slučaj kod svih nosioca. Upravo iz tog razloga je potrebno izvršiti detaljan pregled kod specijalista za kontaktne leće, koji će vam preporučiti odgovarajući tip leće.

Foto: Shutterstock
2. Polutvrde plinoprousne kontakne leće (RGP)
Plinopropusne ili RGP kontaktne leće su još jedna vrsta leća koja korigira astigmatizam. U većini slučajeva polutvrde plinoprospusne leće mogu korigirati astigmatizam bez toričnog dizajna.
Ovo je moguće jer su plinopropusne leće tvrde, te zadržavaju svoj sferni oblik na rožnici. Ujednačena prednja tvrda površina leće zamjenjuje nepravilnu rožnicu na kojoj se i nepravilno lomi svjetlo, zato često nije potrebna leća toričnog dizajna. U većini slučajeva standardne polutvrde plinopropusne leće, bez toričnog dizajna odlično korigiraju astigmatizam. Međutim, za veće jakosti astigmatizma ponekad je potreban individualan torični dizajn plinopropusne leće.
Druga opcija za korekciju visokog astigmatizma i jako nepravilne plohe rožnice je plinopropusna leća velikog promjera, tkz. skleralna leća.
S polutvrdim plinopropusnim lećama pacijenti imaju bolju oštrinu, nego s mekim toričnim lećama. No zbog tvrđeg i debljeg materijala, prilagodba na RGP leće je duža i teža u usporedbi s mekim silikonskim kontaktnim lećama.
Općenito, aplikacija tvrdih kontaktnih leća iziskuje više stručnosti i iskustva vašeg očnog specijalista. Ujedno je svaka RGP leća individualna i prilagođena parametrima vašeg oka.
3. Hibridne kontaktne leće
Hibridne kontaktne leće su idealno riješenje za jako visoke jakosti astigmatizma i stanja poput keratokonusa. Ovakve kontaktne leće imaju središnju zonu izrađenu od tvrdog plinopropusnog materijala, dok je vanjski prsten leće izrađen od hidrogel ili silikon-hidrogel mekog materijala.
Kada se uspješno aplicira, hibridna leća pruža i odličnu oštrinu i udobnost nošenja, koja se može usporediti s ugodom nošenja mekih silikonskih leća. Budući da su hibridne leće veće u promjeru kao i silikon-hidrogel leće, bolje su za nošenje prilikom sportskih aktivnosti, jer je manja mogućnost ispadanja iz oka.
Kao i kod tvrdih plinopropusnih leća, potrebno je više vremena i stručnosti prilikom aplikacije. Hibridne leće, baš kao i RGP leće, individualno su izrađene po vašim parametrima oka.
4. Kada posjetiti optometrista ili oftalmologa?
Ukoliko imate astigmatizam i zainteresirani ste za nošenje kontaktnih leća za astigmatizam, ugovorite termin kod vašeg očnog specijalista. Vaš optometrist ili oftalmolog će odrediti idealan dizajn kontaktne leće prema vašim individualnim potrebama.
Pročitajte sljedeće:
Tekst objavljen 21/10/2012, posljednja izmjena 15/11/2022.