Kontaktne leće u boji – kako izabrati najbolje?
Kontaktne leće u boji omogućuju promjenu boje očiju neovisno o tome da li imate dioptriju ili ne. U nastavku saznajte sve o lećama u boji, koje vrste postoje, kako odabrati najbolju nijansu, ali i zašto s njima trebate biti posebno oprezni.

Foto: Shutterstock
Kada se govori o kontaktnim lećama u boji, većina ljudi odmah pomisli na mogućnost mijenjanja boje šarenice oka iz estetskih razloga. Takve se leće u očnim optikama nazivaju obojene ili kozmetičke kontaktne leće.
Kontaktne leće u boji omogućuju promjenu prirodne boje očiju u razne boje koje su u ponudi renomiranih proizvođača kontaktnih leća.
Postoji čak i mogućnost narudžbe individualno obojanih kontaktnih leća, koje ne pružaju samo originalan izgled, već i potpuno prirodan izgled oka. Individualne kozmetičke leće se najčešće koriste kod prisutnosti koloboma šarenice ili nakon raznih ozljeda oka, prilikom kojih je došlo do oštećenja šarenice jednog oka.

Kontaktne leće u boji. Foto: Shutterstock
Leće u boji – koje vrste postoje?
Kozmetičke kontaktne leće mogu se podijeliti na prozirno obojene i neprozirno obojene.
- Neprozirno obojene leće se koriste za značajnije promjene boje oka i za nosioce koji prirodno imaju tamnu boju očiju.
- Prozirno obojene leće se više koriste za snažnije izražavanje prirodne boje očiju ili za njeno razjašnjavanje.
Niti jedna vrsta kozmetičkih leća u potpunosti ne skriva prirodnu boju očiju, stoga rezultati ponekad mogu biti ispod očekivanja. Promijeniti boju tamnosmeđih očiju u svjetloplavu boju, te u isto vrijeme zadržati prirodan izgled, jako je teško. Kako biste bili zadovoljni sa svojim novim izgledom, najbolje je isprobati leće s odabranom bojom još na očnom pregledu kod specijaliste.
Iako je središnji dio kozmetičkih leća u području zjenice proziran, ipak se mogu događati određene poteškoće prilikom nošenja leća u boji. Npr. ako se leća pri treptanju pomakne ili se značajnije rašire zjenice, obojeni rub leće može privremeno biti vidljiv, te ometati vidno polje. Ipak, leća se nakon par treptaja oka sama vrati na centar, te ovo ne treba doživljavati kao veći problem.
Kako odabrati najbolju boju leća?
Koja boja leća vam najviše odgovara ovisi o mnogim čimbenicima, kao što su boja kose i ten kože. Ali, u konačnici to ovisi o izgledu koji želite postići – npr. suptilan i prirodan izgled, ili ipak želite dramatičnu promjenu koju će svi odmah primijetiti.

Foto: Shutterstock
Leće u boji za svijetle oči
Ako želite promijeniti svoj izgled, ali na suptilniji način, možete odabrati ton leća koje imaju izražen rub šarenice i vizualno pojačavaju vašu prirodnu boju očiju.
Ako ipak želite eksperimentirati s različitim bojama, te i dalje izgledati prirodno, odaberite kontaktne leće u sivoj ili zelenoj boji.
U slučaju da želite dramatičnu promjenu izgleda koju će svi odmah primijetiti, osobe s prirodno svijetlim očima mogu odabrati toplo tonirane kontaktne leće poput svijetlo smeđe.
Leće u boji za tamne oči
Ako imate tamne oči najbolji izbor su neprozirno obojene leće. Za prirodan izgled boje očiju isprobajte svijetlo sivu ili smeđu boju meda.
Ako se ipak zaista želite istaknuti, odaberite leće u živim bojama, poput plave, zelene ili ljubičaste. A ako uz to imate i tamniji ten, leće svijetlih boja će potpuno promijeniti vaš izgled.
Crazy kontaktne leće
Kozmetičke leće sa najvećom količinom boje, ali i najmanje udobne za nošenje su tzv. “crazy” ili filmske kontaktne leće. Ovaj tip leća se u početku koristio samo u zabavnoj industriji, a zatim se trend proširio i na ostatak javnosti. Sada na raznim tulumima možete bez problema naići na mačje oči, bijele šarenice ili potpuno drugačiji izgled.

Foto: Pexels
Nedostatak ove radikalne promjene izgleda je niska propusnost kisika koji kroz leću dopire do oka, stoga je period nošenja ovakvih leća ograničen na minimum. Moramo naglasiti da ne preporučamo korištenje crazy kontaktnih leća, jer je njihova propusnost kisika izrazito niska, što nakon dužeg nošenja može dovesti do raznih problema sa zdravljem oka.
Važni savjeti i upozorenja
Kontaktne leće u boji se u društvu često percipiraju kao kozmetika, posebice kada su bez dioptrije. Tako se stvara dojam da za njihovo nošenje i prvu kupnju nije nužan pregled oftalmologa ili optometrista. To je velika pogreška!
Kozmetička leća bez dioptrije, iako služi samo za promjenu izgleda, također dolazi u kontakt s okom i također postoji opasnost za zdravlje kao i kod nošenja standardnih kontaktnih leća. Bez odgovarajućeg pregleda i prve aplikacije uz pomoć stručnjaka najbolje je ne započinjati s nošenjem bilo kakvih kontaktnih leća.
Još jedna pogreška koju si nosioci leća u boji često dopuštaju je isprobavanje leća drugih nosioca. Strogo izbjegavajte posuđivanje leća među prijateljima i obitelji, jer se na leći odmah nakon aplikacije apsorbiraju bakterije s površine oka, koje drugoj osobi mogu izazvati upalu ili veliku iritaciju očiju.
Pročitajte sljedeće:
Članak objavljen 10/06/2010, posljednja izmjena 25/03/2022.