Slabljenje vida – što uzrokuje pogoršanje vida?
Pojam “slabljenje vida” se odnosi na zamućenje vida, slijepe točke u vidnom polju, “plutajuće čestice” u vidnom polju, oslabljen vid na određenim udaljenostima, pa čak i na sljepoću.

Foto: Shutterstock
Ukoliko je bilo koji od gore navedenih simptoma prisutan, to može biti znak određenog očnog stanja ili čak nekog sistemskog stanja, kao što su dijabetes, hipertenzija ili Sjogrenov sindrom.
Promjene vida nikada ne smijete zanemariti, jer ukoliko se pogoršaju neke od njih mogu voditi čak k sljepoći.
Postoje različite vrste očnih stručnjaka koji vam stoje na raspolaganju:
Optičar – odgovoran je za izradu naočala po zadanom receptu, te za njihov popravak i čišćenje. Također vam pomaže u u odabiru odgovarajućih okvira i naočalnih leća.
Optometrist – riječ je o stručnjaku za propisivanje odgovarajućih naočala i kontaktnih leća, te za pregled prednjeg segmenta oka.
Oftalmolog – liječnik koji dijagnosticira i liječi niz očnih problema i bolesti. Također propisuje naočale i kontaktne leće.
Slabljenje vida utječe na vašu sposobnost zapažanja objekata i sitnih detalja. Od pet osjetila, vid je najvažniji za naše cjelokupno zdravlje.
Najčešći simptomi slabljenja vida s kojima se susrećemo su:
- gubitak centralnog ili perifernog vida; djelomična ili potpuna sljepoća,
- dvoslike ili zamućen vid,
- oslabljen vid na daljinu ili blizinu,
- pojava “plutajućih čestica” ili bljeskova u vidom polju,
- gubitak percepcije dubine,
- neraspoznavanje boja,
- osjetljivost na svjetlo (fotofobija)
- razrokost (strabizam).
Zbog čega dolazi do slabljenja vida?
Slabljenje vida je većinom povezano s raznim stanjima koja su dolaze sa starenjem. U nastavku smo nabrojali najčešće:
Prezbiopia: otežano čitanje sitnih slova na blizinu. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Staračka dalekovidnost ili presbiopija
Katarakta: najčešće je prisutna kod starije populacije. Dolazi do zamućenja prirodne očne leće, snižene vidne oštrine noću, te povećane osjetljivosti na svjetlo. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Kako prepoznati očnu mrenu?
Glaukom: nastaje zbog povišenog očnog tlaka, te je glavni uzročnik sljepoće. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Glaukom, povišeni očni tlak
Dijabetička retinopatija: nastaje kao komplikacija dijabetesa. Također je uzročnik sljepoće. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Dijabetička retinopatija
Makularna degeneracija: dolazi do gubitka centralnog vida, iskrivljene slike, te do gubitka sposobnosti raspoznavanja boja. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Što je senilna makularna degeneracija?
Ablacija mrežnice: dolazi do poremećaja u vidnom polju. Više o ovoj temi pročitajte u članku: Odignuće mrežnice (ablacija)
Ostali uzroci slabljenja vida povezani su s umorom, traumama, ozljedama, ili s uzimanjem određenih lijekova koji utječu na poremećaje u vidu.
U kojim slučajevima treba posjetiti liječnika?
Slabljenje vida često dolazi postepeno i mnogi ljudi ni ne shvate da je došlo do pogoršanja, već smatraju da je njihov vid normalan. Zbog toga je važno redovito obavljati oftalmološke kontrole, čak i kada smatrate da je sve u redu s vašim očima.
Godišnji pregledi oka najbolji su način da se osigura rano otkrivanje i liječenje bilo kojeg mogućeg problema s vidom. U međuvremenu pripazite na znakove upozorenja koje vam oči daju.
Sljedeći znakovi upozorenja mogu značiti da imate ozbiljno očno stanje, koje može uzrokovati trajno oštećenje oka i gubitak vida:
- iznenadna neobjašnjiva promjena u vidnoj oštrini,
- teška glavobolja uz slabljenje vida,
- bol u oku,
- nagli gubitak koordinacije ili svijesti,
- znakovi moždanog udara poput obješenog lica, ukočenosti jedne strane tijela ili poteškoća u govoru,
- značajno smanjen vid, posebno na samo jednom oku,
- gubitak jednog dijela vašeg vida, poznatog kao nedostatak vidnog polja,
- iznenadno slabljenje vida kad je vaš imunološki sustav slab zbog stanja poput HIV-a ili tretmana poput kemoterapije,
- ozljeda oka.
Ako ih imate bilo koji od navedenih simptoma, odmah idite na hitnu pomoć radi procjene i liječenja.
Većina nas susrela se s određenim slabljenjem vida, no kako bi što bolje očuvali naše glavno osjetilo korisno je znati obiteljsku anamnezu. Na taj si način možete odrediti stil života, koji će vam pomoći u budućim dijagnozama.
Pročitajte sljedeće:
Tekst objavljen 18/01/2017, posljednja izmjena 14/01/2021.