Vizualni vertigo – Vrtoglavica uzrokovana vizualnim podražajima

Vizualni vertigo je stanje u kojem vizualni podražaji izazivaju osjećaj vrtoglavice ili dezorijentacije, zbog neusklađenosti između onoga što vaše oči, sustav za ravnotežu i mišići opažaju. Kao i kod drugih vrsta vrtoglavice, vizualna vrtoglavica je osjećaj kao da se vrtite iako mirujete.
0 Shares

Vizualna vrtoglavica uzrokovana je sukobom između onoga što percipiraju vaše oči, sustav ravnoteže (vestibularni sustav) i mišići. Često se razvija nakon vestibularnih poremećaja, migrena ili ozljeda glave.

Poveznica između vida i ravnoteže

Vidna ili očna vrtoglavica uzrokovana je problemom u najdubljem dijelu vašeg uha, koji se naziva unutarnje uho. Može se također pojaviti kada nešto promijeni način na koji vaše oči i mozak komuniciraju s unutarnjim uhom.

Živčani signali koji počinju u vašem unutarnjem uhu putuju do vašeg mozga kako biste mogli pomicati oči na načine koji vam pomažu u ravnoteži. To je dio automatskog procesa koji se naziva vestibulo-okularni refleks. Ovaj refleks vam omogućuje da gledate u jednom smjeru dok pomičete glavu. Ako neki njegov dio ne funkcionira ispravno, možete osjećati vrtoglavicu ili nestabilnost kada pogledate oko sebe.

Vaše oči također mogu činiti nekontrolirane pokrete tijekom napada vizualne vrtoglavice (nistagmus). To također može biti uzrokovano poremećajem vestibulo-okularnog refleksa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Koji su uzroci vizulanih vrtoglavica?

Vizualna vrtoglavica povezana je s problemom s vašim vestibularnim sustavom. Ovaj dio unutarnjeg uha pomaže u održavanju ravnoteže i kretanju glave. Iako liječnici ponekad mogu pronaći temeljni uzrok, ne znaju uvijek zašto netko doživljava očnu vrtoglavicu. No, znaju da je na neki način povezana s vestibularnim sustavom.

Neki od najčešćih temeljnih uzroka uključuju:

  • Benigni paroksizmalni pozicijski vertigo ili BPPV – čest je poremećaj koji uzrokuje kratke epizode vrtoglavice kao odgovor na promjene položaja glave koje stimuliraju stražnji polukružni kanal unutarnjeg uha.
  • Labirintitis – infekcija unutarnjeg uha.
  • Vestibularni neuritis – poremećaj karakteriziran iznenadnim teškim napadom vrtoglavice uzrokovan upalom vestibularnog živca.
  • Meniereova bolest – bolest unutarnjeg uha koja izaziva vrtoglavicu, fluktuirajući gubitak sluha i tinitus.
  • Vrtoglavica povezana s migrenom
  • Disfunkcija binokularnog vida (BVD) – poremećaji u načinu na koji vaše oči i mozak zajedno surađuju.
  • Ozljeda glave
  • Postkomocijski sindrom – odnosi se na simptome koji zaostaju nakon potresa mozga kroz više od šest tjedana, uključujući vrtoglavicu.
  • Cervikogena vrtoglavica – nastaje zbog smetnji u propriocepciji, tj. osjetu položaja i pokreta vrata, što može zbuniti centar za ravnotežu u mozgu.

Neki od ovih problema mogu se pojaviti zajedno (ili jedan nakon drugog), pa vam liječnik može dijagnosticirati više od jednog. Na primjer, benigni paroksizmalni položajni vertigo se može pojaviti samostalno ili tijekom ili nakon vestibularnog neuritisa, labirintitis ili ozljede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Biotrue kontaktne leće akcija

Koji su najčešći simptomi i okidači vizualne vrtoglavice?

Većina simptoma vizualne vrtoglavice slična je simptomima drugih vrsta vrtoglavice. Glavna razlika je u tome što epizodu vizualne vrtoglavice izaziva nešto što vidite.

Uobičajeni simptomi uključuju:

  • vrtoglavicu,
  • osjećaj nestabilnosti ili gubitka ravnoteže,
  • osjećaj da se svijet vrti,
  • dezorijentaciju,
  • njihanje ili naginjanje na jednu stranu.

Okidači vizualne vrtoglavice mogu se razlikovati od osobe do osobe. Neki od najčešćih okidača su:

  • Vožnja u automobilu, autobusu, vlaku ili drugom vozilu u pokretu.
  • Kretanje kroz prostor s kompleksnim uzorcima ili objektima (poput trgovačkog centra).
  • Promet, gužve ili druge skupine objekata koji se kreću oko vas.
  • Gledanje filma u kinu.
Vizualni vertigo
Foto. Pexels / Wolfgang Weiser

Liječenje i prevencija

Ako vaš liječnik otkrije što uzrokuje vaše simptome, može preporučiti liječenje tog specifičnog stanja. Liječenje temeljnog problema moglo bi ublažiti vašu vizualnu vrtoglavicu i spriječiti buduće epizode.

Ako liječnik ne može pronaći uzrok, mogao bi vam preporučiti određene vježbe za ublažavanje vrtoglavice. Postoje posebne rutine koje vam mogu pomoći u smanjenju neugodnih simptoma vrtoglavice i boljoj toleranciji vizualnih okidača s vremenom.

Vaš liječnik vas također može uputiti audiologu ili fizioterapeutu koji je specijaliziran za vestibularnu rehabilitacijsku terapiju. Ova vrsta terapije osmišljena je kako bi poboljšala vašu ravnotežu, smanjila probleme s vrtoglavicom i rizik od padova, te poboljšala kvalitetu života. Vaša će planirana terapija biti prilagođena vašim simptomima i potrebama.

Lijekovi obično nisu glavni dio liječenja vizualne vrtoglavice, iako su neka istraživanja pokazala da lijek acetazolamid može pomoći u ublažavanju simptoma. Vaš liječnik će vam reći može li ovaj ili neki drugi lijek ponuditi neko olakšanje.

Pročitajte sljedeće:

Očna migrena – tipovi, simptomi, uzroci i liječenje

Izvori:

0 Shares
Oglas

Bc. Stipe Pavlinović, optometrist

Bc. Stipe Pavlinović diplomirao je optometriju na Medicinskom fakultetu Masarykova sveučilišta u Češkoj republici. Kliničku praksu odradio je u sveučilišnoj bolnici u Brnu, a završni rada na temu "Metode i princip opreme korištene u ispitivanju heteroforije" obranio je na Medicinskom fakultetu 2011. godine. Nakon položenog državnog ispita zapošljava se u oftalmološkoj poliklinici Optotim u Zagrebu, a od 2013. godine radi u kabinetu za optometriju očne optike Ghetaldus Dalmacija u Splitu. Osnivač je prvog hrvatskog portal za zdravlje očiju i vida - Optometrija.net, koji se postupno razvio u najveći izvor informacija o očnom zdravlju u regiji. Član je europske akademije za optometriju i optiku (EAOO).

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

petnaest − 8 =

Back to top button