Aniridija – kako nedostatak šarenice utječe na svakodnevni život?

Aniridija je rijetko urođeno stanje kod kojeg nedostaje dio ili cijela šarenica. Šarenica je obojani dio oka, koja sadrži pigment. U nastavku saznajte genetske uzroke, te kako olakšati život s aniridijom.
0 Shares

Pojam aniridija u doslovnom prijevodu znači “bez irisa (bez šarenice)”. Ovo neuobičajeno stanje, također poznato kao hipoplazija šarenice, pojavljuje se kod jedne od 100 000 rođenih beba.

Aniridija gotovo uvijek ima utjecaj na oba oka. Kategorizirana je kao djelomična ili ukupna. U slučaju ukupne aniridije, nema vidljive šarenice. Kod djelomične aniridije, dio šarenice nedostaje, a “oboljeli” ima velike, nepravilno oblikovane zjenice, okružene tankim obojenim prstenom.

Aniridija i genetika

Aniridija je prirođeno stanje, a uzrokovano je disfunkcijom PAX6 gena, koji se nalazi na 11. kromosomu koji zaustavlja razvoj oka u ranom stadiju.

Bolest se najčešće nasljeđuje kao auto-somatska dominantna osobina (obiteljska aniridija). Aniridija pogađa 1:40.000 do 1:100.000 ljudi, a pogađa muškarce i žene u jednakom broju, piše Aniridia.eu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Blink umjetne suze

Stanja povezana s aniridijom

Osobe s aniridijom imaju upečatljiv izgled. Oči izgledaju crno, jer nema razlike u boji između zjenice i šarenice. Zbog odustnosti šarenice koja regulira količinu svjetla oči su ekstremno osjetljive na svjetlo.

Osobe koje imaju aniridiju najčešće pate i od nistagmusa (stanje kod kojeg oči imaju nekontrolirane pokrete u različitim smjerovima). Stupanj do kojeg ovo stanje utječe na vid je različit. Kod nekih je osoba vidna oštrina 70% ili čak bolja, dok je kod nekih snižena čak do 10% visusa.

Prisutna je i fotofobija (osjetljivost na svjetlo), prilikom koje je također snižena vidna oštrina. Fotofobija uzrokuje nelagodu, bol i glavobolju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Ultra dnevne lece

Uz aniridiju povezan je i glaukom (povišeni intraokularni tlak), koji može oštetiti očni živac.

Može doći i do razvoja očne mrene. Riječ je o zamućenju prirodne očne leće.

Život s aniridijom

Svakodnevni život s aniridijom zahtijeva stalnu adaptaciju na okolinu.

Neki od izazova su učenje, rad, kretanje, putovanje, sportske aktivnosti uz korištenje optičkih pomagala i pomagala za slabovidnost. Čak i najjednostavnije aktivnosti mogu biti vrlo izazovne za dijete s oštećenjem vida ili za odraslu osobu, u svijetu u kojem se većina informacija prenosi uz pomoć vizualnih podataka.

život s aniridijom
Foto: Shutterstock

Osobe s aniridijom se teško prilagođavaju na brze izmjene osvjetljenja. Osjetljive su na intenzivnu svjetlost, refleksiju npr. s prozora, ogledala ili metalnih i bijelih površina, te često moraju prilagoditi prostor u kojem borave.

Odsjaj koji je uzrokovan refleksijom, može utjecati na sposobnost razlikovanja detalja, ili može izazvati vizualnu nelagodu uz suho kihanje i glavobolju.

Osobe s aniridijom često moraju nositi sunčane naočale s visokom zaštitom dok provode vrijeme na otvorenom, što je također potrebno i prilikom oblačnog vremena.

Kontaktne leće s umjetnom šarenicom i zjenicom koja blokira nadolazeće svjetlo odlično su rješenje. U nekim slučajevima koriste se i terapeutske kontaktne leće.

Pročitajte sljedeće:

Što je kolobom oka?

Tekst objavljen 21/10/2019, posljednja izmjena 02/12/2021.

0 Shares
Oglas
Autor

Optometrija.net

Autori sadržaja na portalu Optometrija.net su isključivo stručne osobe – oftalmolozi, optometristi i optičari. Medicinski sadržaj je informativnog karaktera, te nije zamjena za savjet liječnika.

Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

šest + osamnaest =

Back to top button