Laserska operacija vida – što treba znati?
LASIK (laser-assisted in-situ keratomileusis) je ambulantna metoda laserske operacije vida, koja se koristi za tretiranje kratkovidnosti, dalekovidnosti i astigmatizma, te za smanjenje ili eliminiranje potrebe nošenja naočala ili kontaktnih leća.

Foto: Shutterstock
Laserska operacija vida traje 30 minuta ili čak kraće. Oftalmolog koristi laser kako bi preoblikovao rožnicu oka, a na taj način poboljšao sposobnost oka za fokusiranje svjetlosnih zraka na mrežnicu.
LASIK metoda laserskog skidanja dioptrije je 1998 godine prvi puta odobrena od strane Agencije za hranu i lijekove (FDA), te je zahvat ubrzo nakon toga postao jedan od najčešće izvođenih ambulantnih operacija u Sjedinjenim Američkim Državama.
Oko 700 000 Amerikanaca se svake godine podvrgne LASIK zahvatu, a više od 90% tretiranih postigne 100%-tnu ili 80%-tnu vidnu oštrinu bez nošenja naočala ili kontaktnih leća.
>> Pregled za lasersko skidanje dioptrije
Većina LASIK pacijenata je zadovoljno sa rezultatima, ali laserska operacija vida ipak nije za svakoga. Ukoliko imate određene zdravstvene probleme ili probleme sa očima, možda niste dobar kandidat za LASIK.
LASIK je kao i svaka druga operacija povezana sa određenim nuspojavama i komplikacijama. Iako je postotak ozbiljnih komplikacija iznimno nizak, neki LASIK pacijenti iskuse komplikacije koje imaju negativan utjecaj na njihov vid i kvalitetu života. U nekim je slučajevima potrebno opetovano podvrgavanje LASIK zahvatu.
Da li ste dobar kandidat za lasersku operaciju vida?
Prije LASIK zahvata, vaš liječnik mora obaviti kompletan pregled vaših očiju, te biti upoznat sa anamnezom očnih i tjelesnih bolesti i drugih stanja. Također ga mogu zanimati uvjeti u kojima radite ili na koji način provodite slobodne aktivnosti. Sudjelujete li npr. u nekim kontaktnim sportovima, moguće je da vam LASIK zahvat neće biti odobren.
LASIK možda nije za vas ukoliko imate sljedeće rizične faktore:
- Sindrom suhog oka
- Keratokonus, degenerativno stanje rožnice, ili ako netko u vašoj obitelji boluje od ovog poremećaja
- Vrlo visoku razinu refrakcijske pogreške ili određene kombinacije pogrešaka
- Nestabilan vid (propisanu dioptriju koja se mijenjala kroz posljednjih godinu dana). Pacijenti mlađi od 21 godine obično nisu dobri kandidati, jer je njihova refrakcijska pogreška sklona mijenjanju. No i stariji pacijenti kojima se mijenja dioptrija nisu kandidati za lasersku operaciju vida.
- Trudnoća
- Autoimuni poremećaji poput reumatioidnog artritisa, imunodeficijencijska stanja uzrokovana imunosupresijskim lijekovima ili HIV-om
Što očekivati tokom i nakon laserske operacije vida?
Tokom cijele procedure ste u ležećem položaju. Liječnik vam najprije aplicira anestezijske kapi u oči, koje čine cijeli postupak bezbolnim. Koristi se poseban instrument kako bi vaše očne vjeđe bile otvorene tijekom cijelog zahvata, te se postavlja vakumski prsten na vaše oko. Nakon toga slijedi formiranje poklopca rožnice i traži se od vas da se fokusirate na svjetlosnu točku dok liječnik koristi laser kojim preoblikuje rožnicu. Možda ćete osjetiti miris paljevine tokom procedure, što je normalno. Nakon što je preoblikovanje završeno liječnik vraća poklopac rožnice na svoje mjesto.

Foto: Shutterstock
Nakon zahvata, vjerojatno ćete osjećati blago peckanje, svrbež u očima ili zamagljen vid. Iz tog razloga vas netko drugi mora odvesti kući. Vaš doktor će vam možda dati kapi za oči koje olakšavaju nelagodu i preporučit će vam da nosite zaštitu za oko dok spavate.
Dan ili dva nakon laserske operacije vida potreban je kontrolni pregled, koji ćete također morati ponavljati tokom narednih šest mjeseci. Nakon LASIK zahvata oči zacjeljuju dva do tri mjeseca, te se nakon toga postiže stabilana vidna oštrina.