Očni melanom – simptomi, uzroci i liječenje
Najčešći oblik tumora oka je melanom, također poznat kao očni melanom. Melanom je vrsta raka koji se razvija u stanicama odgovornim za proizvodnju pigmenta koji daje boju koži, kosi i očima. Baš kao što možete razviti melanom na koži, također ga možete razviti u oku. Iako je najčešći tip raka oka kod odraslih osoba, očni melanom je rijedak.

Foto: Shutterstock
Koji dio oka pogađa očni melanom?
Očni melanom poznat je i kao uvealni melanom, jer se obično razvija u dijelu očne jabučice koju nazivamo uvea. Melanomi se gotovo uvijek razvijaju u dijelu uvee, koji se još zove žilnica ili choroidea. Žilnica prekriva cijelu unutrašnju stranu bjeloočnice, te se sastoji od gustog spleta krvnih žila, ali također sadrži i pigment.
Dok većina očnih melanoma nastaje u žilnici, manji se broj razvija u šarenici (također dio uvee), obojeni dio oka koji okružuje zjenicu. Melanomi u šarenici obično rastu polako i općenito se ne šire na druga područja tijela.
Simptomi očnog melanoma
Očni melanom možda neće imati nikakve simptome ni znakove. Ali kada se pojave, simptomi očnog melanoma mogu uključivati:
- sjene, bljeskove svjetlosti ili valovite linije u vidu,
- tamnu mrlju na šarenici koja se širi,
- promjena oblika zjenice,
- slab ili mutan vid u jednom oku,
- gubitak perifernog vida.
Važno je imati na umu da isti simptomi mogu biti uzrokovani i manje ozbiljnim stanjima oka, tako da oni nisu nužno znak tumora. Međutim, ukoliko imate bilo koji od navedenih simptoma, preporučljivo je posjetiti liječnika što prije.
Što uzrokuje melanom oka?
Melanom oka pojavljuje se kada se stanice koje proizvode pigment u očima podijele i razmnože prebrzo. Ova promjena proizvodi grumen tkiva poznat kao tumor.
Nije jasno zašto se to događa, ali sljedeći čimbenici mogu povećati rizik od nastanka očnog melanoma:
- Neuobičajeni madeži – ako imate nepravilno oblikovane ili neuobičajeno obojene madeže, imate veći rizik od razvoja raka kože i melanoma oka.
- Svjetlija boja očiju – ako imate plave, sive ili zelene oči, imate veći rizik od razvoja melanoma oka u usporedbi s osobama koje imaju smeđe oči.
- Bijela ili blijeda koža – očni melanom uglavnom utječe na svijetle ljude i češće se pojavljuje kod osoba sa svjetlijom kožom.
- Korištenje solarija – postoje neki dokazi koji sugeriraju da se izlaganjem ultraljubičastom (UV) zračenju od solarija, može povećati rizik od melanoma oka.
- Štetno UV zračenje – prekomjerno izlaganje sunčevoj svjetlosti povećava rizik od raka kože, a također može biti faktor rizika za melanom oka.
- Dob – rizik od razvoja melanoma oka također se povećava s dobi, pri čemu je u većini slučajeva dijagnosticiran kod ljudi u 50-tim godinama.
Liječenja melanoma oka
Liječenje melanoma oka ovisi o veličini i mjestu tumora. Vaš liječnik će vam detaljno objasniti svaku mogućnost liječenja, uključujući prednosti i potencijalne komplikacije. Liječenjem će se nastojati očuvati zahvaćeno oko koliko god je to moguće.
Glavne metode liječenja melanoma oka su:
Brahiterapija – sitne ploče obložene radioaktivnim materijalom umetnu se u neposrednu blizinu tumora i ostave se na mjestu do tjedan dana da bi uništile kancerogene stanice. Primjenom ove metode može se primijeniti veća doza na tumor od radioterapije vanjskim snopom, te se postiže veći odgovor na terapiju.
Vanjska radioterapija – stroj se koristi za pažljivo usmjeravanje zraka radijacije na tumor kako bi uništio kancerogene stanice.
Operacija uklanjanja tumora ili dijela oka – ova operacija može biti opcija ako je tumor mali i još uvijek imate očuvanu vidnu oštrinu.
Enukleacija ili uklanjanje oka – može biti neophodno ako je tumor velik ili ako ste izgubili vid; oko će se na kraju zamijeniti umjetnim okom koje odgovara vašem drugom oku.
Kemoterapija se rijetko koristi za melanom oka, ali može biti prikladna za druge vrste karcinoma očiju.
Pročitajte sljedeće:
Tekst objavljen 19/10/2018, posljednja izmjena 04/09/2023.